Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 27.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Młodzież na grobie Honorowego Obywatela Kowalewa

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Młodzież na grobie Honorowego Obywatela Kowalewa Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
14.06.2016
dsc_0359.jpgMłodzież z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pomorskim wraz nauczycielami i dyrektorem Renatą Faluta Kaszubowska odwiedziła zaprzyjaźnioną placówkę w Somoninie. Jej patronem również jest św. Jan Paweł II. Placówka zlokalizowana jest w pobliżu wsi Żukowo, gdzie urodził się i zmarł Honorowy Obywatel Kowalewa śp. Franciszek Ksawery Okroy.

Uczniowie i ich wychowawcy złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz na grobie kapłana. Wizyta młodzieży zbiegła się z XV rocznica nadania tytułu Honorowego Obywatela ks. Franciszkowi.

Bardzo dziękuję młodym ludziom, że nie tylko myślą o swojej przyszłości, ale także o przeszłości swojej Małej Ojczyzny. Zapewne nie pamiętają ks. Franciszka, który długie lata był proboszczem kowalewskiej parafii, a cenią sobie tradycję i patriotyzm. Dziękuję również pedagogom za zachęcanie uczniów do angażowania się w patriotyczne projekty.- podkreśla Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Kowalewskie gimnazjum współpracuje z dwiema szkołami, które połączył wspólny patron. Oprócz Somonina, z którym współprace nawiązano w 2012r jest jeszcze Syców z którym nawiązano kontakty w 2009r. Nawiązywanie współpracy zawsze następuje z inicjatywy uczniów i ich pedagogów. Obie szkoły rewizytowały kowalewskich gimnazjalistów.

 

Śp. Ksiądz Kanonik Franciszek Ksawery Okroy - pośmiertnie ustanowiony Honorowym Obywatelem Gminy Kowalewo Pomorskie uchwałą Rady Miejskiej Nr XXVIII/294/01 z dnia 08.06.2001 r.

Urodził się 16.01.1908 r. w Miszewie k/Żukowa. W 1950 r. uzyskał tytuł mgr teologii na UJ w Krakowie i mgr filozofii na UMK w Toruniu. Od 1963 r. był proboszczem parafii w Kowalewie Pom., a od 1964 r. dziekanem golubskim. W Kowalewie pracował do 1989 r., po czym przeszedł na emeryturę i osiadł w swej rodzinnej parafii Żukowo, gdzie po długiej chorobie zmarł w 1993 r. Na szczególną uwagę zasługuje Jego dbałość o sprawy parafii i zabytkową świątynię, jej wystrój oraz zabezpieczenie przed zniszczeniem (nowy strop, konserwacja dachu itd.). 

 

 _dsc0251.jpg
 dsc_0351.jpg
 dsc_0352.jpg
 dsc_0353.jpg
 dsc_0355.jpg
 dsc_0359.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!