Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 20.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Młodzież na grobie Honorowego Obywatela Kowalewa

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Młodzież na grobie Honorowego Obywatela Kowalewa Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
14.06.2016
dsc_0359.jpgMłodzież z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pomorskim wraz nauczycielami i dyrektorem Renatą Faluta Kaszubowska odwiedziła zaprzyjaźnioną placówkę w Somoninie. Jej patronem również jest św. Jan Paweł II. Placówka zlokalizowana jest w pobliżu wsi Żukowo, gdzie urodził się i zmarł Honorowy Obywatel Kowalewa śp. Franciszek Ksawery Okroy.

Uczniowie i ich wychowawcy złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz na grobie kapłana. Wizyta młodzieży zbiegła się z XV rocznica nadania tytułu Honorowego Obywatela ks. Franciszkowi.

Bardzo dziękuję młodym ludziom, że nie tylko myślą o swojej przyszłości, ale także o przeszłości swojej Małej Ojczyzny. Zapewne nie pamiętają ks. Franciszka, który długie lata był proboszczem kowalewskiej parafii, a cenią sobie tradycję i patriotyzm. Dziękuję również pedagogom za zachęcanie uczniów do angażowania się w patriotyczne projekty.- podkreśla Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Kowalewskie gimnazjum współpracuje z dwiema szkołami, które połączył wspólny patron. Oprócz Somonina, z którym współprace nawiązano w 2012r jest jeszcze Syców z którym nawiązano kontakty w 2009r. Nawiązywanie współpracy zawsze następuje z inicjatywy uczniów i ich pedagogów. Obie szkoły rewizytowały kowalewskich gimnazjalistów.

 

Śp. Ksiądz Kanonik Franciszek Ksawery Okroy - pośmiertnie ustanowiony Honorowym Obywatelem Gminy Kowalewo Pomorskie uchwałą Rady Miejskiej Nr XXVIII/294/01 z dnia 08.06.2001 r.

Urodził się 16.01.1908 r. w Miszewie k/Żukowa. W 1950 r. uzyskał tytuł mgr teologii na UJ w Krakowie i mgr filozofii na UMK w Toruniu. Od 1963 r. był proboszczem parafii w Kowalewie Pom., a od 1964 r. dziekanem golubskim. W Kowalewie pracował do 1989 r., po czym przeszedł na emeryturę i osiadł w swej rodzinnej parafii Żukowo, gdzie po długiej chorobie zmarł w 1993 r. Na szczególną uwagę zasługuje Jego dbałość o sprawy parafii i zabytkową świątynię, jej wystrój oraz zabezpieczenie przed zniszczeniem (nowy strop, konserwacja dachu itd.). 

 

 _dsc0251.jpg
 dsc_0351.jpg
 dsc_0352.jpg
 dsc_0353.jpg
 dsc_0355.jpg
 dsc_0359.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!