Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 21.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Wymiana Szkół im. Jana Pawła II

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Wymiana Szkół im. Jana Pawła II Drukuj
Wpisał: Uczestnicy wyjazdu   
15.06.2016

9.jpgW dniach 7-9 czerwca 2016r. grupa 30 gimnazjalistów wraz z opiekunami uczestniczyła w wyjeździe do Somonina na Kaszubach. Wycieczka odbyła się w ramach wymiany szkół im. Jana Pawła II i jest kontynuacją współpracy międzyszkolnej nawiązanej w 2013r.

Po raz drugi gościliśmy w somonińskim gimnazjum i tak jak poprzednio przyjęto nas niezwykle ciepło i przyjaźnie. Program wizyty był bardzo intensywny. Organizatorzy pokazali nam najpiękniejsze zakątki swojego regionu. Byliśmy w miejscowości turystycznej Ostrzyce, gdzie pływaliśmy statkiem po jeziorze. Odwiedziliśmy Brodnicę Górną i punkt widokowy na Złotej Górze. W Mirakowie - Stryszej Budzie, w parku miniatur, oglądaliśmy sławne budowle z całego świata, a park gigantów zaskoczył nas ogromnymi okazami owadów, ptaków oraz przedmiotów codziennego użytku. W Sianowie przywitał na ksiądz proboszcz, który opowiedział historię parafii oraz cudownej figurki Marki Boskiej Sianowskiej, Królowej Kaszub. Na trasie wycieczki znalazły się również Kartuzy. Odwiedziliśmy tam Muzeum Kaszubskie. W drodze do Somonina wstąpiliśmy do miejscowości Wdzydze Kiszewskie, gdzie znajduje się muzeum i kaszubski park etnograficzny. Na zakończenie wyjazdu, wdrapaliśmy się jeszcze na Wieżycę, aby zapamiętać panoramę Kaszub i urokliwe pejzaże tamtych stron.

Ważnym punktem na trasie wycieczki było również Żukowo. To tam na cmentarzu parafialnym spoczywa wieloletni proboszcz parafii w Kowalewie Pomorskim Ksiądz Kanonik Franciszek Ksawery Okroy. Warto zauważyć, że właśnie 8 czerwca minęła 15 rocznica ustanowienia Księdza Okroya Honorowym Obywatelem Gminy Kowalewo Pomorskie. Z tej okazji w imieniu burmistrza miasta Andrzeja Grabowskiego oraz społeczności szkolnej kowalewskiego gimnazjum złożono wiązankę kwiatów oraz zapalono znicz.

W programie wyjazdu nie zabrakło również miejsca na integrację młodzieży. Zadbali o to nauczyciele z gimnazjum w Somoninie, którzy przygotowali szereg atrakcji. Już pierwszego dnia pani od historii zabrała nas do Lasu Hopowskiego, gdzie znajduje się pomnik  pamięci pomordowanych podczas II wojny światowej Kaszubów. Wieczorem, nauczyciele matematyki, chemii, fizyki i geografii zaprosili uczniów na "Noc eksperymentów". Następnego dnia, młodzież zmagała się w zawodach sportowych, do których zachęcili nauczyciele wychowania fizycznego.

Wymiana doświadczeń przebiegała również na polu artystycznym i edukacyjnym. Uczniowie gimnazjum w Somoninie wraz z opiekunami przygotowali dla nas pokaż tańca, pokaz prezentacji multimedialnych o Światowych Dniach Młodzieży oraz program artystyczno-profilaktyczny. Uczniowie naszego gimnazjum przedstawili prezentację o Kowalewie Pomorskim oraz film „School Alone". Nie zabrakło również spontanicznego występu tanecznego naszych chłopców z grupy „Są gorsi".

Trzy dni spędzone w Somoninie dobiegły końca. Powróciliśmy do Kowalewa zarażeni pozytywną energią społeczności tamtejszego gimnazjum. Wróciliśmy pełni wspomnień i niezapomnianych wrażeń.

Pragniemy jeszcze raz podziękować dyrekcji szkoły pani Jolancie Bociańskiej oraz panu Mirosławowi Wyszeckiemu, a także koordynatorom wymiany pani Elżbiecie Mateja oraz pani Ewie Littwin z Somonina za wyjątkowo życzliwe przyjęcie nas w swojej miejscowości.

Szczerze dziękujemy i zapraszamy do Kowalewa Pomorskiego! :)

gimnazjum.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!