Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 25.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow ODKRYWAJĄ KRZYŻACKIE TAJEMNICE PO RAZ CZWARTY.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

ODKRYWAJĄ KRZYŻACKIE TAJEMNICE PO RAZ CZWARTY. Drukuj
Wpisał: Magdalena Radko   
06.07.2016

dsc_0231.jpgStudenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z opiekunami już po raz czwarty rozpoczęli w Kowalewie Pomorskim badania wykopaliskowe Zamku krzyżackiego. Głównym celem wykopalisk w 2013 roku było uchwycenie położenia i zasięgu domu konwentu oraz określenie stanu zachowania jego reliktów.

Łącznie wytyczono siedem wykopów badawczych. Głównym celem badań prowadzonych w 2014 roku było dalsze rozpoznanie obszaru domu konwentu- wytyczono pięć wykopów badawczych w rejonie południowym, południowo-zachodnim i zachodnim zamku wysokiego. W zeszłym roku dawny zamek w Kowalewie odkrył jeszcze więcej tejemnic. Zeszłego lata archeolodzy ustalili dokładne położenie ostatniego,wschodniego skrzydła krzyżackiej warowni, które nie było w pełni podpiwniczone i mieściło w przyziemiu pomieszczenia gospodarcze. W momencie zawalenia sklepienia mieścić się mógł w tej piwnicy magazyn drewna - relacjonuje Bogusz Wasik. Archeolodzy zweryfikowali także pozytywnie wcześniejsze przypuszczenia dotyczące wjazdu na dziedziniec domu konwentu.

W wykopach kryły się liczne fragmenty ceramiki naczyniowej, kafli nowożytnych i ceramiki budowlanej, jak i również warte uwagi zabytki ruchome, takie jak: gwiaździsty bodziec ostrogi, metalowy oścień, dzwoneczek od ubioru, fragmenty brązowych naczyń, bełty i grot strzały.

Do rozpoznania w tym sezonie pozostały już tylko przedzamcza zamku kowalewskiego.

Trzy sezony badań dostarczyły wielu odkryć, które pozwalają trafniej wyobrazić sobie warownię krzyżaków. Podczas trwających wykopalisk studenci mają możliwość, oprócz zaznajomienia się z praktyczną stroną badań wykopaliskowych, pogłębić wiedzę o historii, kulturze materialnej oraz architekturze Zakonu Krzyżackiego.

Jesteśmy ciekawi co w tym roku odnajdą studenci. Po zakończeniu wykopalisk podsumujemy efekty ich pracy, a tymczasem życzymy zdobycia doświadczenia, umiejętności oraz miłego i niezapomnianego pobytu w Kowalewie.

 

dsc_0228.jpg
 dsc_0229.jpg
 dsc_0230.jpg
 dsc_0231.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!