Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 18.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow ODKRYWAJĄ KRZYŻACKIE TAJEMNICE PO RAZ CZWARTY.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

ODKRYWAJĄ KRZYŻACKIE TAJEMNICE PO RAZ CZWARTY. Drukuj
Wpisał: Magdalena Radko   
06.07.2016

dsc_0231.jpgStudenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z opiekunami już po raz czwarty rozpoczęli w Kowalewie Pomorskim badania wykopaliskowe Zamku krzyżackiego. Głównym celem wykopalisk w 2013 roku było uchwycenie położenia i zasięgu domu konwentu oraz określenie stanu zachowania jego reliktów.

Łącznie wytyczono siedem wykopów badawczych. Głównym celem badań prowadzonych w 2014 roku było dalsze rozpoznanie obszaru domu konwentu- wytyczono pięć wykopów badawczych w rejonie południowym, południowo-zachodnim i zachodnim zamku wysokiego. W zeszłym roku dawny zamek w Kowalewie odkrył jeszcze więcej tejemnic. Zeszłego lata archeolodzy ustalili dokładne położenie ostatniego,wschodniego skrzydła krzyżackiej warowni, które nie było w pełni podpiwniczone i mieściło w przyziemiu pomieszczenia gospodarcze. W momencie zawalenia sklepienia mieścić się mógł w tej piwnicy magazyn drewna - relacjonuje Bogusz Wasik. Archeolodzy zweryfikowali także pozytywnie wcześniejsze przypuszczenia dotyczące wjazdu na dziedziniec domu konwentu.

W wykopach kryły się liczne fragmenty ceramiki naczyniowej, kafli nowożytnych i ceramiki budowlanej, jak i również warte uwagi zabytki ruchome, takie jak: gwiaździsty bodziec ostrogi, metalowy oścień, dzwoneczek od ubioru, fragmenty brązowych naczyń, bełty i grot strzały.

Do rozpoznania w tym sezonie pozostały już tylko przedzamcza zamku kowalewskiego.

Trzy sezony badań dostarczyły wielu odkryć, które pozwalają trafniej wyobrazić sobie warownię krzyżaków. Podczas trwających wykopalisk studenci mają możliwość, oprócz zaznajomienia się z praktyczną stroną badań wykopaliskowych, pogłębić wiedzę o historii, kulturze materialnej oraz architekturze Zakonu Krzyżackiego.

Jesteśmy ciekawi co w tym roku odnajdą studenci. Po zakończeniu wykopalisk podsumujemy efekty ich pracy, a tymczasem życzymy zdobycia doświadczenia, umiejętności oraz miłego i niezapomnianego pobytu w Kowalewie.

 

dsc_0228.jpg
 dsc_0229.jpg
 dsc_0230.jpg
 dsc_0231.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!