Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 20.04.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Pielgrzymi z Gabonu w Kowalewie Pomorskim

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Pielgrzymi z Gabonu w Kowalewie Pomorskim Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
13.07.2016

img_7724.jpgW dniach 10-12 lipca br. w Kowalewie Pomorskim gościliśmy 29 osobową grupę pielgrzymów z Gabonu (Afryka) wraz z opiekunem ks. Pedro Monteiro Delfim.

Młodzi ludzie nim pojadą do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym poznają naszą historię, kulturę oraz przyrodę. Śpią w domach rodzinnych, aby nawiązać przyjaźnie i poznać naszą polską gościnność.

O niezapomniany pobyt w Kowalewie zadbali młodzi wolontariusze wspólnie z ks. Adamem Lisem. W działaniach wsparcie zapewnił Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.    

W Kowalewie dla młodych Afrykańczyków przygotowano wiele atrakcji. Kalendarz był bardzo napięty. Zorganizowano m.in. festyn w Sierakowie, festyn w Wielkiej Łące,  zwiedzanie kościołów i cmentarzy w Kowalewie, w Wielkiej Łące i w Chełmoniu. Każdy dzień przepełniała wspólna modlitwa w której uczestniczyli goście jak i mieszkańcy. Były wspólne tańce i śpiewy. Młodzi pielgrzymi zaprezentowali nam swoją kulturę prezentując taniec jak i grę na bębnach. W spotkaniu z Burmistrzem Miasta Andrzejem Grabowskim nie zabrakło tematów do rozmowy.

Goście byli bardzo zainteresowani lokalną historią. Pytali się o sytuację w naszej gminie w czasie okupacji, w czasie poszczególnych monarchów, a nawet krzyżaków. Bardzo zainteresowało ich pochodzenie nazwy „Kowalewo", nasz herb, zabytki oraz sport. Chętnie wypisali nasze widokówki z pozdrowieniami, które zostały przez samorząd wysłane do Gabonu. Gratuluję ks. Adamowi Lis i naszej młodzieży starannego przygotowania wizyty. Nie zabrakło hymnu Gabonu oraz flagi narodowej uszytej przez siostrę zakonną Monikę. Dziękuję mieszkańcom za przyjęcie pielgrzymów w swoich domach oraz za przygotowanie festynów i spotkań.- podkreśla Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Oprócz pamiątkowych suwenirów goście otrzymali od dyrektora MGOK Barbary Niewidział również płyty Chóru 730-lecia Miasta z utworami religijnymi jak i folklorystycznymi. 

Po Kowalewie pielgrzymi zwiedzą Jabłonowo Pomorskie, Górzno, Nowe Miasto Lubawskie, Golub Dobrzyń, Unisław, Chełmżę oraz Toruń.

Gabończycy są jedną z 12 grup zagranicznych, które w lipcu odwiedzą diecezję toruńską. Kolejni pielgrzymi przylecą do Polski z Zambii, z Francji oraz Włoch. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki w dniach 26-31 lipca, od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Organizatorzy przewidują, że w wydarzeniu może wziąć udział nawet 1,5 mln osób. Oficjalnej rejestracji dokonało ok. 560 tys. pielgrzymów ze 187 krajów.

 

 img_7719.jpg
 img_7721.jpg
 img_7722.jpg
 img_7723.jpg
 img_7724.jpg
 img_7726.jpg
 img_7727.jpg
 img_7728.jpg
 img_7729.jpg
 img_7730.jpg
 img_7731.jpg
 img_7732.jpg
 img_7733.jpg
 img_7735.jpg
 img_7736.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!