Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 28.07.2017
Z ostatniej chwili arrow Ogłoszenia arrow Pielgrzymi z Gabonu w Kowalewie Pomorskim

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Pielgrzymi z Gabonu w Kowalewie Pomorskim Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
13.07.2016

img_7724.jpgW dniach 10-12 lipca br. w Kowalewie Pomorskim gościliśmy 29 osobową grupę pielgrzymów z Gabonu (Afryka) wraz z opiekunem ks. Pedro Monteiro Delfim.

Młodzi ludzie nim pojadą do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym poznają naszą historię, kulturę oraz przyrodę. Śpią w domach rodzinnych, aby nawiązać przyjaźnie i poznać naszą polską gościnność.

O niezapomniany pobyt w Kowalewie zadbali młodzi wolontariusze wspólnie z ks. Adamem Lisem. W działaniach wsparcie zapewnił Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.    

W Kowalewie dla młodych Afrykańczyków przygotowano wiele atrakcji. Kalendarz był bardzo napięty. Zorganizowano m.in. festyn w Sierakowie, festyn w Wielkiej Łące,  zwiedzanie kościołów i cmentarzy w Kowalewie, w Wielkiej Łące i w Chełmoniu. Każdy dzień przepełniała wspólna modlitwa w której uczestniczyli goście jak i mieszkańcy. Były wspólne tańce i śpiewy. Młodzi pielgrzymi zaprezentowali nam swoją kulturę prezentując taniec jak i grę na bębnach. W spotkaniu z Burmistrzem Miasta Andrzejem Grabowskim nie zabrakło tematów do rozmowy.

Goście byli bardzo zainteresowani lokalną historią. Pytali się o sytuację w naszej gminie w czasie okupacji, w czasie poszczególnych monarchów, a nawet krzyżaków. Bardzo zainteresowało ich pochodzenie nazwy „Kowalewo", nasz herb, zabytki oraz sport. Chętnie wypisali nasze widokówki z pozdrowieniami, które zostały przez samorząd wysłane do Gabonu. Gratuluję ks. Adamowi Lis i naszej młodzieży starannego przygotowania wizyty. Nie zabrakło hymnu Gabonu oraz flagi narodowej uszytej przez siostrę zakonną Monikę. Dziękuję mieszkańcom za przyjęcie pielgrzymów w swoich domach oraz za przygotowanie festynów i spotkań.- podkreśla Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Oprócz pamiątkowych suwenirów goście otrzymali od dyrektora MGOK Barbary Niewidział również płyty Chóru 730-lecia Miasta z utworami religijnymi jak i folklorystycznymi. 

Po Kowalewie pielgrzymi zwiedzą Jabłonowo Pomorskie, Górzno, Nowe Miasto Lubawskie, Golub Dobrzyń, Unisław, Chełmżę oraz Toruń.

Gabończycy są jedną z 12 grup zagranicznych, które w lipcu odwiedzą diecezję toruńską. Kolejni pielgrzymi przylecą do Polski z Zambii, z Francji oraz Włoch. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki w dniach 26-31 lipca, od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Organizatorzy przewidują, że w wydarzeniu może wziąć udział nawet 1,5 mln osób. Oficjalnej rejestracji dokonało ok. 560 tys. pielgrzymów ze 187 krajów.

 

 img_7719.jpg
 img_7721.jpg
 img_7722.jpg
 img_7723.jpg
 img_7724.jpg
 img_7726.jpg
 img_7727.jpg
 img_7728.jpg
 img_7729.jpg
 img_7730.jpg
 img_7731.jpg
 img_7732.jpg
 img_7733.jpg
 img_7735.jpg
 img_7736.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!