Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 28.07.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Komunikat w sprawie likwidacji Barszczu Sosnowskiego.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Komunikat w sprawie likwidacji Barszczu Sosnowskiego. Drukuj
Wpisał: Agnieszka Szewczyk   
10.08.2016

z11979929qbarszcz-sosnowskiego.jpgPonownie przypominamy, że w dniu 23.09.2015 Rada Miejska w Kowalewie Pomorskim podjęła uchwałę Nr VIII/56/12 w sprawie zwalczania rośliny z gatunku barszcz Sosnowskiego z terenu miasta i gminy Kowalewo Pomorskie, w której zobowiązała właścicieli wszystkich nieruchomości do likwidacji z terenu swoich posesji rośliny z tego gatunku.

W związku z tym, że na terenie Gminy Kowalewo Pomorskie stwierdzono przypadki występowania Barszczu Sosnowskiego poniżej przekazujemy charakterystykę i metody zwalczania tej niebezpiecznej rośliny.


Opis

Barszcz Sosnowskiego to roślina dwuletnia, w pierwszym roku wytwarza rozetę, w drugim roku pędy nasienne i po wydaniu nasion zamiera.

Liście wyrastające z rozety osiągają długość nawet do 200 cm. Nasiona zaczynają dojrzewać w II połowie lipca. Łodyga oraz wszystkie liście na dolnej stronie są delikatnie owłosione. Korzeń palowy w górnej części rozgałęziony wyrasta na głębokość nawet do 200 cm.


Barszcz Sosnowskiego to roślina silnie zachwaszczająca teren. Szybko rośnie na małej powierzchni, ponieważ ma ogromną zdolność do regeneracji, a wielka ilość nasion znajdujących się w glebie sprawia, że roślina zachowuje zdolność do kiełkowania przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego można spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach.

W soku Barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II a nawet III stopnia. Blizny po oparzeniach potrafią utrzymywać się latami.


Metody zwalczania

Najprostszą metodą zwalczania Barszczu Sosnowskiego jest niszczenie mechaniczne. Najskuteczniejsze jest niszczenie roślin jednorocznych jesienią ponieważ w tym okresie łatwo jest rozpoznać tę roślinę po silnych, dorodnych rozetach. Zabiegi te należy wykonać przed owocowaniem (najlepiej tuż przed lub w trakcie kwitnienia). Najbardziej powszechną i skuteczną metodą jest wykaszanie (2-4 zabiegi w ciągu sezonu).

Możliwa jest również walka chemiczna przy użyciu środków nieselektywnych, przeznaczonych do zwalczania zbędnej roślinności - zgodnie z etykietą instrukcją stosowania tych środków. Z informacji uzyskanych od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Oddział w Wąbrzeźnie zabiegi te można wykonać powszechnie stosowanym środkiem ochrony roślin Roundup.

Zabiegi opryskiwania wykonać można w trzech terminach:

-     wiosną (do połowy maja) na siewki (do fazy rozety)

-     wczesnym latem, od czerwca, w okresie wytwarzania pędów kwiatowych, do początku kwitnienia

-     późnym latem do jesieni, gdy rośliny osiągną fazę dobrze rozwiniętej rozety (przy wysokości roślin 15-35 cm);

-     późnym latem do jesieni na osobniki wieloletnie, (gdy rośliny zaczynają gromadzić substancje pokarmowe w korzeniach).W przypadku stwierdzenia występowania ww. rośliny na terenie naszej gminy prosimy powiadomić o tym fakcie tut. Urząd w celu przekazania informacji do ogólnopolskiej bazy skupiającej stanowiska Barszczu Sosnowskiego

w całej Polsce.

 

z11979929qbarszcz-sosnowskiego.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!