Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 20.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Podziękowaliśmy za plony, czyli Dożynki 2016

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Podziękowaliśmy za plony, czyli Dożynki 2016 Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
30.08.2016
dozynki_2016_01_000.jpgZ pól zebrane, a teraz przyszedł czas na podziękowania. W dniu 28  sierpnia br. rolnicy z gminy Kowalewo Pomorskie podsumowali żniwa na tradycyjnych Dożynkach Parafialno- Gminnych. Organizatorami uroczystości oprócz samorządu i parafii było tym razem sołectwo Elzanowo z sołtysem Gabrielem Gimińskim na czele, które wywiązało się z obowiązku bardzo dobrze. 
Starostami dożynek byli przedstawiciele współorganizatora: Anna Marcinkowska i Wiesław Kowalski, natomiast gospodarzami dożynek Donata Midura (lokalny przedsiębiorca) i Marian Krych (przedstawiciel oświaty i sportu). Charakterystyka starostów i gospodarzy tutaj: http://www.kowalewopomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=7872&Itemid=16

Obchody święta plonów zainicjował przemarsz korowodu spod gimnazjum na Centrum, gdzie powstało prawdziwe miasteczko dożynkowe. Uroczystą oprawę obchodom nadała orkiestra dęta z Woj. Ośrodka Animacji Kultury i 18 sztandarów (gminny, 4 szkolne, 11 strażackich i 2 organizacji społecznych). Pięknie przystrojona trasa przemarszu oraz stojące Witacze i baby dożynkowe informowały gości o tym wydarzeniu. Mszę Świętą polową celebrował ks. Dziekan Ryszard Kobierowski. W płomiennym kazaniu mówił o poszanowaniu dla chleba, dla ciężkiej pracy i dla drugiego człowieka. We mszy uczestniczyli również ks. proboszcz z Chełmonia Zdzisław Szauer i wikariusz Adam Lis.

W czasie uroczystości Starostowie oraz Gospodarze wręczyli Burmistrzowi Miasta chleb z tegorocznej mąki, a sołectwa przygotowali wieńce i ozdoby dożynkowe. Wręczono także medale zasłużony dla rolnictwa. Otrzymali je: Barbara Stosio, Renata Faluta Kaszubowska, Monika Piróg, Wiesław Ciesielski i Jacek Daszkowski. (charakterystyka odznaczonych na końcu artykułu)

Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski również dziękował rolnikom za włożony wysiłek i trud w czasie tegorocznych żniw. Życzył gospodarzom satysfakcji z pracy i odpowiedniej gratyfikacji za poniesiony wysiłek.

Zaszczycili nas swoją obecnością i przyłączyli się do życzeń znamienici goście, min. starosta Andrzej Okruciński, wicestarosta Franciszek Gutowski, przedstawiciel wojewody Iwona Gilewicz, przewodnicząca rady powiatu Maria Wiśniewska, zastępca komendanta powiatowego policji Ireneusz Piszczatowski, w imieniu komendanta państwowej straży pożarnej Karol Cachnij, w imieniu NSZZ Solidarność oświaty Beata Puchalska, dyrektor firmy Plastica Jarosław Aleksander, radny wojewódzki Piotr Kwiatkowski, sponsor Andrzej Wiśniewski z gm. Chełmża, radni miejscy i powiatowi.

Cały obiekt Centrum zastawiony był kiermaszami i komercyjnymi stoiskami. Goście mogli podziwiać wystawy: trofeów myśliwskich, wędkarskich, płodów rolnych, sadzonek drzew i krzewów, rękodzieła artystycznego i kulinarnego. Mogli zasięgnąć porady u przedstawicieli agencji rolniczych czy firm budowlanych, zapoznać się z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół w Kowalewie. Były też domowe wypieki, chleb z miodem, smalcem i ogórkiem, oraz zupa ogórkowa. Nieodpłatnie można było również skosztować zupę rybną serwowaną przez członków koła wędkarskiego. Największe emocje wśród dzieci budził plac zabaw, gumowe zamki i zjeżdżalnie. Przez cały czas na scenie prezentowali się lokalni artyści m.in. Zespół Kowalewiacy, Karolina Zielińska wraz z opiekunem p. Markiem Piątkowskim, zespół taneczny FAN ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim, zespół młodzieżowy Są Gorsi oraz zespół Polskie Kwiaty z Chełmży.

W Sołeckim Turnieju Sprawnościowym rywalizacja była zaciekła. Swoje drużyny wystawiły 4 sołectwa. Wśród dyscyplin dominował żart i śmiech, ale zawodnicy byli zdeterminowani i pełni zapału. Wykazywali się zręcznością strącając piłeczki rajstopami zawieszonymi na głowie, biegając w duecie owiniętym folią, szukając złota, rzucając oszczepem czy rozpoznając polne chwasty. Po emocjonujących rozgrywkach I m-ce zajęło sołectw Lipienica, II Piątkowo, a III Chełmoniec. Udział brała tu jeszcze wieś Sierakowo.

Dokonano wręczenia nagród w pierwszej edycji konkursu Na Witacza Dożynkowego. Najwyższą punktację czyli 33 punkty i I miejsce + nagrodę w wysokości po 550zł otrzymały sołectwa Piątkowo i Sierakowo, 32 punkty zaowocowały II miejscem i nagrodą w wysokości 300zł dla sołectwa Mlewa, a 25 punktów i III miejsce + nagroda 200zł trafiła do sołectwa Bielsk. Wyróżnienia i nagrody po 100zł. otrzymują sołectwa: Chełmoniec, Elzanowo, Pluskowęsy i Szychowo

Tradycyjnie przeprowadzono konkurs na najpiękniejszy wieniec i ozdobę dożynkową. W kategorii wieńce wygrało sołectwo Piątkowo, za nim uplasowało się Sierakowo i Chełmoniec. W kategorii ozdoba najładniejszą kompozycję stworzyło sołectwo Mlewo, IIm Wielka Łąka, III Pluskowęsy. Najwięcej głosów i nagrodę publiczności otrzymał wieniec z Sierakowa. Wśród głosujących wylosowano talony na biżuterię i monografie Kowalewa. Podsumowano także XXV Międzysołecki Turniej Piłki Nożnej, który przeprowadzono tydzień wcześniej. I miejsce zajęło sołectwo Lipienica, II m-ce , II m-ce Pluskowęsy, III m-ce Bielsk, a IV Wielka Łąka. Zawodnicy i sołtysi osobiście odbierali nagrody.

Gwiazdą wieczoru był zespół Partita. Jego dorobek artystyczny zapełnił trybuny i teren przed sceną. Rozgrzana słońcem i występem gwiazdy wieczoru publiczność bawiła się do późnych godzin nocnych przy zespole Eryk&Company.

Dziękuję społeczeństwu za wspólną zabawę i odpowiedzialne podejście do uroczystości. Nie odnotowano żadnych aktów wandalizmu na terenie miasta. Organizacja uroczystości na CRiS zagwarantowała wszystkim uczestnikom miejsca siedzące, dobrą słyszalność i widoczność. Wszystkie miejsca na trybunach były wypełnione. Było także wiele tras spacerowych. Do zobaczenia za rok na dożynkach gminno parafialnych w Chełmoniu- Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Dożynki te były wyjątkowe z powodu dwóch niepowtarzalnych wydarzeń. Na wniosek proboszcza parafii Chełmonie Zdzisława Szauera i sołtysów należących do tej parafii z Chełmonia Piotra Bender, z Elgiszewa (gm. Ciechocin) Marka Bejger, z Lipienicy Waldemara Błach i z Chełmońca Zbigniewa Zabielskiego Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski wręczył im glejt upoważniający właśnie tę parafię do współorganizacji w dożynkach gminnych w 2017r.

Od lat namawiam sołtysów, aby podjęli się zorganizowania dożynek gminnych na swoim terenie. Jako współorganizator deklaruję identyczne zaangażowanie jak w czasie dożynek odbywających się na Centrum wspólnie z parafią Kowalewo. Cieszę się, że parafia Chełmonie wyraziła taką chęć. Wierzę, że będą one równie wspaniałe ja te dotychczasowe- podkreślał wręczając glejt Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Dożynki to największa uroczystość gminna. W tym tak ważnym dniu Burmistrz Miasta w imieniu samorządu gminy podziękował księdzu kanonikowi Ryszardowi Kobierowskiemu proboszczowi parafii Kowalewo Pomorskie i dziekanowi dekanatu kowalewskiemu za 27-letnią współpracę. Wręczył kwiaty, upominek i życzenia. Są to ostatnie dni aktywnej pracy ks. proboszcza. Z dniem 1 września przechodzi na zasłużony, emerytalny wypoczynek. Uczestnicy dożynek owacjami na stojąco przyłączyli się do życzeń i podziękowań. Wzruszony ks. dziekan nie spodziewał się takiego akcentu na dożynkach.

Dożynki nie miałyby tak wspaniałej oprawy, gdyby nie zaangażowanie wielu osób i instytucji. Burmistrz Miasta dziękuje:

- współorganizatorom za pomoc w przygotowaniach uroczystości dożynkowej. Byli to: Urząd Miejski Kowalewo Pomorskie, Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Rekreacji i Sportu, Publiczne Gimnazjum, Szkoły Podstawowe, rada sołecka i sołtys wsi Elzanowo,

- sponsorom za wsparcie finansowe (państwo Sylwia i Krzysztof Kin, państwo Donata i Krzysztof Midura),

- za przekazanie i ustawienie snopów dożynkowych p. Henrykowi Dębskiemu,

- jednostkom OSP i organizacjom z gminy Kowalewo Pomorskie za udział sztandarów, za wystawienie stoisk i wsparcie,

dozynki_2016_01_001.jpg
 dozynki_2016_01_002.jpg
 dozynki_2016_01_003.jpg
 dozynki_2016_01_004.jpg
 dozynki_2016_01_005.jpg
 dozynki_2016_01_006.jpg
 dozynki_2016_01_007.jpg
 dozynki_2016_01_008.jpg
 dozynki_2016_01_009.jpg
 dozynki_2016_01_010.jpg
 dozynki_2016_01_011.jpg
 dozynki_2016_01_012.jpg
 dozynki_2016_02_001.jpg
 dozynki_2016_02_002.jpg
 dozynki_2016_02_003.jpg
 dozynki_2016_02_004.jpg
 dozynki_2016_02_005.jpg
 dozynki_2016_02_006.jpg
 dozynki_2016_02_007.jpg
 dozynki_2016_02_008.jpg
dozynki_2016_02_012.jpgdozynki_2016_02_011.jpgdozynki_2016_02_010.jpg
 dozynki_2016_02_013.jpg
  dozynki_2016_03_001.jpg
 dozynki_2016_03_002.jpg
 dozynki_2016_03_003.jpg
 dozynki_2016_03_004.jpg
 dozynki_2016_03_005.jpg
 dozynki_2016_03_006.jpg
 dozynki_2016_03_007.jpg
 dozynki_2016_03_008.jpg
 dozynki_2016_03_009.jpg
 dozynki_2016_03_010.jpg
 dozynki_2016_04_001.jpg
 dozynki_2016_04_002.jpg
 dozynki_2016_04_003.jpg
 dozynki_2016_04_004.jpg
 dozynki_2016_04_005.jpg
 dozynki_2016_04_006.jpg
 dozynki_2016_04_007.jpg
 dozynki_2016_04_008.jpg
 dozynki_2016_04_009.jpg
 dozynki_2016_04_010.jpg
 dozynki_2016_04_011.jpg
 dozynki_2016_04_012.jpg
 dozynki_2016_05_001.jpg
 dozynki_2016_05_002.jpg
 dozynki_2016_05_003.jpg
 dozynki_2016_05_004.jpg
 dozynki_2016_05_005.jpg
 dozynki_2016_05_006.jpg
 dozynki_2016_05_007.jpg
 dozynki_2016_05_008.jpg
 dozynki_2016_05_009.jpg

dozynki_2016_05_010.jpg
 p1030915.jpg
 p1030917.jpg

 

Charakterystyka odznaczonych:

Pani Barbara Stosio

Jako wieloletni pracownik Urzędu Miejskiego w Kowalewie Pomorskim (w tym: w latach 1999-2008 Skarbnik Gminy, w latach 2008 - 2011 Zastępca Burmistrza ) przyczyniła się do poprawy warunków życia mieszkańców wsi. Zawsze starała się rozwiązywać zgłaszane przez rolników problemy. Współpracowała ze wszystkimi podmiotami działającymi w środowisku wiejskim i rolniczym, z agencjami i inspekcjami rządowymi, jednostkami produkcji, przetwórstwa i obrotu rolnego, bankami, samorządami, ośrodkami doradztwa rolniczego, placówkami oświatowymi, związkami zawodowymi i branżowymi. Podejmowała działania na rzecz poprawy stanu środowiska przyrodniczego terenów leśnych i wiejskich oraz gospodarki wodnej.

Obecnie jako Prezes ZGKiM współpracując z sołtysami, realizuje zadania w zakresie poprawy estetyki sołectw na terenie całej gminy Kowalewo Pomorskie.

Jako Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych inicjuje wszelkiego rodzaju działania w zakresie rozwiązywania problemów społecznych oraz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Pani Renata Faluta Kaszubowska

Jako wieloletni nauczyciel, a od roku 2009 Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Kowalewie Pomorskim wzorowo wykonuje pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą. Włącza się aktywnie w organizację imprez kulturalnych, sportowych, artystycznych i jest ich koordynatorem. Reaguje na zjawiska patologiczne i krzywdę dziecka, współpracując z opieką społeczną, policją, ośrodkami do spraw uzależnień, świetlicą socjoterapeutyczną i kuratorami sądowymi. Poza sumienną pracą zajmuje się także opracowywaniem grantowych wniosków ministerialnych i rządowych, które nie tylko zasilają budżet szkoły, ale przede wszystkim pozwalają na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów ( w tym również z terenów byłych PGR), poprzez organizowanie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, warsztatów i szkoleń dla uczniów i rodziców oraz nauczycieli.

Kształtuje aktywne postawy społeczności szkolnej na rzecz pielęgnowania i promowania przyjętych tradycji w szkole i w środowisku lokalnym.

Współpracuje ze wszystkimi sołtysami oraz stowarzyszeniami na terenie gminy Kowalewo Pomorskie.

Reprezentuje interesy i aktywnie działa na rzecz młodzieży szkolnej oraz poprawy sytuacji społecznej rodzin wiejskich.

Pani Monika Piróg

Jako pracownik Urzędu Miejskiego w Kowalewie Pomorskim przyczynia się do poprawy warunków życia mieszkańców wsi, podejmując działania w celu ich aktywizacji zawodowej. Współpracuje ze wszystkimi sołtysami, stowarzyszeniami oraz placówkami oświatowymi na terenie gminy Kowalewo Pomorskie. Zawsze stara się rozwiązywać zgłaszane przez rolników problemy. Jako Sołtys sołectwa Mariany od 2011 roku sprawuje nadzór i opiekę nad mieszkańcami wsi. Wywiązuje się terminowo z powierzonych zadań.

Współdziałając z Ochotniczą Strażą Pożarną w Marianach realizuje zadania w zakresie poprawy estetyki sołectwa, ochrony dziedzictwa kulturowego i zdrowia mieszkańców wsi m.in. poprzez organizację szeregu imprez kulturalno-okolicznościowych i sportowych. Inicjuje i prowadzi na terenie sołectwa prace poprawiające wygląd miejscowości.

Pan Jacek Daszkowski

Wspólnie z żoną prowadzi gospodarstwo rolne i zajmuje się hodowlą trzody chlewnej.

Współpracując z Radą Sołecką wsi Frydrychowo wykazuje się dużym zaangażowaniem w rozwiązywaniu problemów mieszkańców sołectwa. Inicjuje przedsięwzięcia mające na celu poprawę życia mieszkańców wsi. Współdziałając z Sołtysem sołectwa Frydrychowo realizuje zadania w zakresie poprawy estetyki sołectwa, ochrony dziedzictwa kulturowego i zdrowia mieszkańców wsi m.in. poprzez organizację szeregu imprez kulturalno-okolicznościowych i sportowych na terenie sołectwa.

Pan Wiesław Ciesielski

Jako członek Rady Sołeckiej w Mlewcu wykazuje się dużą aktywnością w zakresie poprawy życia mieszkańców wsi m.in. poprzez budowę chodników, poprawę jakości i przejezdności dróg, remont świetlicy wiejskiej.

Współorganizator imprez kulturalno-okolicznościowych organizowanych na terenie sołectwa w celu integracji lokalnej społeczności. Jako wieloletni członek, a od 2001 roku Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Mlewcu wspomaga rozwój społeczności lokalnej oraz podejmuje działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej mieszkańców sołectwa i gminy. Ofiarnie działa na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Cieszy się dużym uznaniem i autorytetem wśród mieszkańców.

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!