Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 21.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Reforma oświaty- co dalej z budynkiem gimnazjum.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Reforma oświaty- co dalej z budynkiem gimnazjum. Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
08.09.2016

kowalewo_3.jpgWprowadzana już reforma oświaty i kolejne jej plany spowodują poważne zmiany, które najbardziej odczują samorządy gminne.

Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków spowodowało w gminie Kowalewo Pomorskie konieczność utworzenia dodatkowego oddziału przedszkolnego.

Chcąc spełnić ustawowy wymóg opieki przedszkolnej dla  pięcio i czterolatków i powtarzających edukację przedszkolną sześciolatków powstała piąta grupa przedszkolna zlokalizowana w budynku szkoły podstawowej przy ul. Marii Konopnickiej.

Teraz sen z oczu samorządom spędza likwidacja gimnazjów. Oprócz zwolnień kadry pedagogicznej i administracyjnej pozostaną puste piękne, w pełni wyposażone obiekty szkolne. Jak sobie z tym problemem zamierza poradzić samorząd gminy Kowalewo Pomorskie przedstawił radnym Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski na posiedzeniu Komisji Oświaty w dniu 7 września br.

Jako organ prowadzący wziąłem pod uwagę przede wszystkim dobro dzieci, a dopiero później aspekt ekonomiczny. Jest on ważny, ale troska o odpowiednią edukację kolejnych pokoleń jeszcze ważniejsza. Do IX 2019r. następować będzie powolne wygaszanie gimnazjów. Osobiście jestem temu przeciwny, gdyż kowalewska placówka jest naszą dumą. Jednak jako urzędnik nie mogę dyskutować z decyzjami rządu. Mogę robić wszystko co w mojej mocy, aby zniwelować negatywne skutki nadchodzących zmian. Po wielu tygodniach analizy różnych koncepcji przedstawiłem radnym do zapoznania tę wg mnie najlepszą.Zaproponowałem, aby Szkoła Podstawowa w Kowalewie od IX 2017r. systematycznie przechodziła do budynku gimnazjum. Patrząc na standard tego 10-letniego obiektu będzie to tylko z pożytkiem dla uczniów. Opustoszały powoli obiekt podstawówki będzie remontowany i przystosowywany do usług publicznych. Planuję  przeniesienie tam urzędu miejskiego, wraz z przedszkolem i opieką społeczną. Obecnie te instytucje mieszczą się w czterech nieprzystosowanych budynkach. Jesienią tego roku planowane było rozpoczęcie budowy budynku nowego urzędu. Zaistniała sytuacja pokazuje, że obecnie byłoby to nieuzasadnione ekonomicznie, bo z jednej strony zyskamy nowy budynek, a z drugiej pozostanie nam obiekt po szkole, który trudno będzie zagospodarować. Specjalistyczna firma, która opracowała koncepcję zagospodarowania obiektu po szkole na urząd wykazała 30% oszczędności pomiędzy adaptacją, a budową nowego urzędu. Urząd nadal będzie w centrum miasta, a interesanci będą mieli zapewniony dostęp do wszystkich usług w jednym miejscu. Jest dużo miejsca na parkingi oraz na windę dla osób niepełnosprawnych. Na tej zamianie zyskają przede wszystkim uczniowie i nauczyciele oraz rodzice przedszkolaków. Obiekty oświatowe i sportowe zlokalizowane będą w jednym miejscu co ułatwi im bezpieczny transport dzieci. Opróżnione budynki będziemy mogli przeznaczyć pod wynajem na szeroki wachlarz usług społecznych.  Jest już zainteresowanie utworzeniem w nich żłobka, hostelu czy domu seniora.- informuje Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.- natomiast dokumentacja na nowy urząd jest aktualna i w każdej chwili będziemy mogli wrócić do pomysłu, jeśli zamierzenia reformy pójdą w innym kierunku.

Radni Komisji Oświaty przyjęli przekazaną informację bez zastrzeżeń. Poparli pomysł przeniesienia szkoły podstawowej i urzędu i co się z tym wiąże odstąpienia od budowy nowego budynku.
kowalewo_3.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!