Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 24.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Kowalewo zdobyło Dylewską Górę

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Kowalewo zdobyło Dylewską Górę Drukuj
Wpisał: Elżbieta Kuciak-Olszewska   
29.09.2016
039.jpg23 września 2016 r. 36-osobowa grupa uczniów   Szkoły Podstawowej w Kowalewie  z opiekunkami: P. Małgorzatą Kłos, P. Danutą Kraśniewską i P. Elżbietą Kuciak-Olszewską, wybrała się na podbój najwyższego wzniesienia w północnej części Polski ( 312 m n.p.m.), czyli Dylewskiej Góry.
Pokonując lęk wysokości weszliśmy na drewnianą wieżę widokową o wysokości 37 m. Niestety, nie mogliśmy podziwiać pięknej panoramy okolic ze względu na deszczową pogodę. Następnie udaliśmy sie do lapidarium geologicznego,  aby podziwiać zgromadzoną  w jednym miejscu przepiękną kolekcję skał, które „przywędrowały" w te okolice wraz
z lądolodem skandynawskim. Najciekawsze głazy w lapidarium zostały opatrzone tablicami (z zamieszczonymi kodami QR) informującymi szczegółowo o miejscu pochodzenia okazu, kilometrach transportu lodowego narzutniaków, wieku skały macierzystej oraz o składzie petrograficznym. Większość okazów na niewielkim fragmencie powierzchni została wyszlifowana, co daje możliwość zobaczenia przekroju skały przez lupę umieszczoną w tablicy. Zeszlifowane fragmenty głazów mają świeży przełam i jasne, niezwietrzałe powierzchnie. Pozwala to dostrzec wewnętrzne bogactwo skał, ich struktury (tj. sposób wykształcenia składników skały, czyli wielkość i kształt kryształów oraz wzajemne stosunki między nimi), tekstury (tj. sposób przestrzennego rozmieszczenia składników w skale), a dla osób z wprawniejszym okiem również skład mineralny. To była wspaniała powtórka dla uczniów z klas szóstych, którzy omawiali na lekcjach przyrody budowę i typy skał. Kolejna powtórka z przyrody dotyczyła rozpoznawania drzew, uczniowie oznaczali zebrane przez siebie liście. Muszę przyznać, że poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w Hucie Szkła Artystycznego
w Olsztynku. Podczas bardzo ciekawego pokazu uczniowie dowiedzieli się z czego wytwarza się szkło i jak wygląda proces produkcji wyrobów artystycznych. Panowie hutnicy
z rozgrzanego szkła „wyczarowali" piękne kwiaty, zwierzęta i ozdoby. W Muzeum Budownictwa Ludowego  dzieci mogły zaspokoić swoją ciekawość oglądając wygląd chat, pobyć w starej szkole, zwiedzić drewniany kościółek. Myślę, że dla wielu z nich było to zderzenie dwóch różnych światów. Dlatego tak chętnie fotografowali to, co tam zobaczyli: stare meble, stroje, naczynia, itp. Urozmaiceniem pobytu w Olsztynku był pyszny obiad oraz czas poświęcony na kupowanie pamiątek.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej. Obejrzeliśmy ciekawe ekspozycje oraz fragmenty filmu "Krzyżacy". Potem przeszliśmy na pola bitewne, a pod pomnikiem upamiętniającym to wielkie dla Polaków wydarzenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.
Wycieczka była współfinansowana przez Urząd Miejski w Kowalewie w nagrodę za udział uczniów  w Gminnym Konkursie "EKOWYPADY ZA ELEKTROODPADY".
001.jpg
 003.jpg
 006.jpg
 009.jpg
 019.jpg
 039.jpg
 045.jpg
 img_0643.jpg
 img_2207.jpg
 img_2248.jpg
 img_2255.jpg
 img_2351.jpg
 img_2432-1.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!