Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 26.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Kowalewo zdobyło Dylewską Górę

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Kowalewo zdobyło Dylewską Górę Drukuj
Wpisał: Elżbieta Kuciak-Olszewska   
29.09.2016
039.jpg23 września 2016 r. 36-osobowa grupa uczniów   Szkoły Podstawowej w Kowalewie  z opiekunkami: P. Małgorzatą Kłos, P. Danutą Kraśniewską i P. Elżbietą Kuciak-Olszewską, wybrała się na podbój najwyższego wzniesienia w północnej części Polski ( 312 m n.p.m.), czyli Dylewskiej Góry.
Pokonując lęk wysokości weszliśmy na drewnianą wieżę widokową o wysokości 37 m. Niestety, nie mogliśmy podziwiać pięknej panoramy okolic ze względu na deszczową pogodę. Następnie udaliśmy sie do lapidarium geologicznego,  aby podziwiać zgromadzoną  w jednym miejscu przepiękną kolekcję skał, które „przywędrowały" w te okolice wraz
z lądolodem skandynawskim. Najciekawsze głazy w lapidarium zostały opatrzone tablicami (z zamieszczonymi kodami QR) informującymi szczegółowo o miejscu pochodzenia okazu, kilometrach transportu lodowego narzutniaków, wieku skały macierzystej oraz o składzie petrograficznym. Większość okazów na niewielkim fragmencie powierzchni została wyszlifowana, co daje możliwość zobaczenia przekroju skały przez lupę umieszczoną w tablicy. Zeszlifowane fragmenty głazów mają świeży przełam i jasne, niezwietrzałe powierzchnie. Pozwala to dostrzec wewnętrzne bogactwo skał, ich struktury (tj. sposób wykształcenia składników skały, czyli wielkość i kształt kryształów oraz wzajemne stosunki między nimi), tekstury (tj. sposób przestrzennego rozmieszczenia składników w skale), a dla osób z wprawniejszym okiem również skład mineralny. To była wspaniała powtórka dla uczniów z klas szóstych, którzy omawiali na lekcjach przyrody budowę i typy skał. Kolejna powtórka z przyrody dotyczyła rozpoznawania drzew, uczniowie oznaczali zebrane przez siebie liście. Muszę przyznać, że poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w Hucie Szkła Artystycznego
w Olsztynku. Podczas bardzo ciekawego pokazu uczniowie dowiedzieli się z czego wytwarza się szkło i jak wygląda proces produkcji wyrobów artystycznych. Panowie hutnicy
z rozgrzanego szkła „wyczarowali" piękne kwiaty, zwierzęta i ozdoby. W Muzeum Budownictwa Ludowego  dzieci mogły zaspokoić swoją ciekawość oglądając wygląd chat, pobyć w starej szkole, zwiedzić drewniany kościółek. Myślę, że dla wielu z nich było to zderzenie dwóch różnych światów. Dlatego tak chętnie fotografowali to, co tam zobaczyli: stare meble, stroje, naczynia, itp. Urozmaiceniem pobytu w Olsztynku był pyszny obiad oraz czas poświęcony na kupowanie pamiątek.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej. Obejrzeliśmy ciekawe ekspozycje oraz fragmenty filmu "Krzyżacy". Potem przeszliśmy na pola bitewne, a pod pomnikiem upamiętniającym to wielkie dla Polaków wydarzenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.
Wycieczka była współfinansowana przez Urząd Miejski w Kowalewie w nagrodę za udział uczniów  w Gminnym Konkursie "EKOWYPADY ZA ELEKTROODPADY".
001.jpg
 003.jpg
 006.jpg
 009.jpg
 019.jpg
 039.jpg
 045.jpg
 img_0643.jpg
 img_2207.jpg
 img_2248.jpg
 img_2255.jpg
 img_2351.jpg
 img_2432-1.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!