Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 20.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow PROBLEM BEZPAŃSKICH PSÓW

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

PROBLEM BEZPAŃSKICH PSÓW Drukuj
Wpisał: Renata Siwiec   
25.10.2016
bezp_psy_25_10_16_00.jpgProblem bezpańskich psów na terenie miasta i gminy Kowalewo Pomorskie znowu staje się coraz bardziej dotkliwy. Bezpańskich i porzucanych psów jest bardzo dużo, liczba ta z roku na rok rośnie a zbliżająca się zima potęguje ich ilość. W ostatnim czasie największą liczbę zgłoszeń odnotowano we wsiach znajdujących się na obrzeżach gminy.
Zaznaczamy przy tym, że do końca września br. koszty poniesione przez gminę związane z wyłapaniem oraz utrzymaniem psów wyniosły ok. 60 tys. zł i z miesiąca na miesiąc wzrastają.

Po raz kolejny prosimy o świadomą decyzję i rozwagę przy nabywaniu psa. Często jest tak, że mały piesek podarowany w prezencie, po osiągnięciu dorosłości jest porzucany przez właściciela, gdyż już nie jest tak ładny i fajny. Należy pamiętać, że zwierzę jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia i nie jest rzeczą! Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę!

Najważniejszym jest jednak problem postrzegania bezdomności zwierząt. W większości przypadków psy postrzegane przez mieszkańców jako „bezdomne", w rzeczywistości mają swoich właścicieli. Są one jedynie przez nich nieodpowiednio dopilnowane. Dla wielu okolicznością wystarczającą do przypisania psu „bezdomności" lub „bezpańskości" jest fakt pojawiania się zwierzęcia o tych samych porach w danej okolicy. Sytuacje takie występują najczęściej wiosną i jesienią, trwają do tygodnia lub nieco dłużej - w okresie godowym zwierząt. Pamiętajmy, aby w tym czasie nie dokarmiać „spacerujących" psów, jak też nadgorliwie zgłaszać ich obecności do Urzędu. Psów tych nie należy także zamykać na terenie swojej posesji. Zwierzęta te, jeśli nie będą dokarmiane, same wrócą do swoich właścicieli.

Wobec tego informujemy, że zgłoszenia odbioru zwierząt bezpańskich nie będą przyjmowane od mieszkańców, którzy już zapewnili wałęsającemu się psu na terenie swojej posesji schronienie i pożywienie. Osoba, która przyjmuje psa do swojego domu, zapewnia mu opiekę i wyżywienie, staje się bowiem jego właścicielem.

Ponadto, w wielu przypadkach zgłaszanych do gminy bezdomność zwierząt spowodowana jest  nieodpowiedzialnością ich właścicieli. Z tego względu gorąco apelujemy, by informować Policję o przypadkach zaniedbań właścicieli, w stosunku do których zostaną podjęte stosowne działania. Każdemu zgłaszającemu zapewniona jest anonimowość. Unikniemy wtedy kosztów interwencji i przekazania zwierzęcia do schroniska.

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!