Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 25.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Samorządy zabiegają o remont drogi wojewódzkiej

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Samorządy zabiegają o remont drogi wojewódzkiej Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
26.10.2016

sam_zabiegaja_24_10_16_00.jpgDroga wojewódzka 554 przecina powiat golubsko- dobrzyński od Kowalewa poprzez Golub Dobrzyń i dochodzi aż do Kikoła. Stan jej nawierzchni jest bardzo zły. Dodatkowo jest ona bardzo wąska. Coroczne uzupełnianie dziur nie zdaje egzaminu. Wymaga ona solidnego remontu. Lokalne samorządy bardzo zaangażowały się w poprawę stanu nawierzchni tej ważnej arterii. Kowalewo Pomorskie wspólnie ze starostwem powiatowym, gminami: Radomin, Golub Dobrzyń, Zbójno oraz miastem Golub Dobrzyń systematycznie wnioskują do zarządcy drogi o podjęcie działań mających na celu polepszenie jakości drogi.

Wspiera ich w tym radny wojewódzki Piotr Kwiatkowski. Zapewni to poprawę bezpieczeństwa użytkowników, szczególnie pieszych i rowerzystów.

Przy obecnym budżecie właściciela drogi czyli urzędu marszałkowskiego a w jego imieniu Zarządcy Drogi Wojewódzkiej nie ma szansy na kompleksową rozbudowę. Wiemy, że droga powinna być o wiele szersza, powinna posiadać chodniki na całej długości. Na odcinku drogi leżącym na terenie gminy Kowalewo jest oświetlony chodnik zakończony bezpiecznym przejściem na chodnik należący do gminy Golub-D. Niestety szerokość drogi bardzo utrudnia mijanie, a jej nawierzchnia po zimie zawsze jest w opłakanym stanie- podkreśla Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

W dniu 25 października wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa zaprosił wnioskodawców, aby przedstawić im działania właściciela czyli urzędu marszałkowskiego w temacie poprawy stanu tej drogi. Oprócz wszystkich samorządowców w spotkaniu uczestniczy również przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich: dyrektor Mirosław Kielnik i zastępca Sebastian Borowiak i dyrektor departamentu inwestycji i infrastruktury drogowej Marzena Baczyńska.

W czasie spotkania podkreślano, że wszystkim stronom zależy na podniesieni standardu drogi. Dyrektor Kielnik poinformował, że w planie robót modernizacja drogi ujęta jest na rok 2018. Będzie ona poszerzona do 6m, wyfrezowana, a pobocza zabezpieczone. Planowany koszt prac na odcinku 10km. to ok. 11mln.zł. Ostateczny koszt pokaże przetarg. Zarządca podkreślał, że samorządowcy z powiatu golubsko- dobrzyńskiego jako nieliczny partycypują w kosztach przygotowania dokumentacji technicznej. Jest to dodatkowy plus, który pozwala na szybsze wykonanie zadania.

Informacja o planowanym remoncie ucieszyła samorządowców. Pomimo, że nie będzie to kompleksowa modernizacja to poprawi się bezpieczeństwo drogi. Każdy samorządowiec wnioskował o ujęcie w trakcie prac dodatkowych rozwiązań.

Burmistrz Kowalewa Andrzej Grabowski zwrócił uwagę na możliwość innego, bezpieczniejszego rozwiązania skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą krajową nr 15 we Frydrychowie. Można we współpracy z zarządcą drogi krajowej już na etapie remontu drogi wojewódzkiej wybudować tam rondo. Będzie to zaczątek budowy obwodnicy.

 sam_zabiegaja_24_10_16_01.jpg
 sam_zabiegaja_24_10_16_02.jpg
 sam_zabiegaja_24_10_16_03.jpg
 sam_zabiegaja_24_10_16_04.jpg
 sam_zabiegaja_24_10_16_05.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!