Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 20.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Samorządy zabiegają o remont drogi wojewódzkiej

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Samorządy zabiegają o remont drogi wojewódzkiej Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
26.10.2016

sam_zabiegaja_24_10_16_00.jpgDroga wojewódzka 554 przecina powiat golubsko- dobrzyński od Kowalewa poprzez Golub Dobrzyń i dochodzi aż do Kikoła. Stan jej nawierzchni jest bardzo zły. Dodatkowo jest ona bardzo wąska. Coroczne uzupełnianie dziur nie zdaje egzaminu. Wymaga ona solidnego remontu. Lokalne samorządy bardzo zaangażowały się w poprawę stanu nawierzchni tej ważnej arterii. Kowalewo Pomorskie wspólnie ze starostwem powiatowym, gminami: Radomin, Golub Dobrzyń, Zbójno oraz miastem Golub Dobrzyń systematycznie wnioskują do zarządcy drogi o podjęcie działań mających na celu polepszenie jakości drogi.

Wspiera ich w tym radny wojewódzki Piotr Kwiatkowski. Zapewni to poprawę bezpieczeństwa użytkowników, szczególnie pieszych i rowerzystów.

Przy obecnym budżecie właściciela drogi czyli urzędu marszałkowskiego a w jego imieniu Zarządcy Drogi Wojewódzkiej nie ma szansy na kompleksową rozbudowę. Wiemy, że droga powinna być o wiele szersza, powinna posiadać chodniki na całej długości. Na odcinku drogi leżącym na terenie gminy Kowalewo jest oświetlony chodnik zakończony bezpiecznym przejściem na chodnik należący do gminy Golub-D. Niestety szerokość drogi bardzo utrudnia mijanie, a jej nawierzchnia po zimie zawsze jest w opłakanym stanie- podkreśla Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

W dniu 25 października wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa zaprosił wnioskodawców, aby przedstawić im działania właściciela czyli urzędu marszałkowskiego w temacie poprawy stanu tej drogi. Oprócz wszystkich samorządowców w spotkaniu uczestniczy również przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich: dyrektor Mirosław Kielnik i zastępca Sebastian Borowiak i dyrektor departamentu inwestycji i infrastruktury drogowej Marzena Baczyńska.

W czasie spotkania podkreślano, że wszystkim stronom zależy na podniesieni standardu drogi. Dyrektor Kielnik poinformował, że w planie robót modernizacja drogi ujęta jest na rok 2018. Będzie ona poszerzona do 6m, wyfrezowana, a pobocza zabezpieczone. Planowany koszt prac na odcinku 10km. to ok. 11mln.zł. Ostateczny koszt pokaże przetarg. Zarządca podkreślał, że samorządowcy z powiatu golubsko- dobrzyńskiego jako nieliczny partycypują w kosztach przygotowania dokumentacji technicznej. Jest to dodatkowy plus, który pozwala na szybsze wykonanie zadania.

Informacja o planowanym remoncie ucieszyła samorządowców. Pomimo, że nie będzie to kompleksowa modernizacja to poprawi się bezpieczeństwo drogi. Każdy samorządowiec wnioskował o ujęcie w trakcie prac dodatkowych rozwiązań.

Burmistrz Kowalewa Andrzej Grabowski zwrócił uwagę na możliwość innego, bezpieczniejszego rozwiązania skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą krajową nr 15 we Frydrychowie. Można we współpracy z zarządcą drogi krajowej już na etapie remontu drogi wojewódzkiej wybudować tam rondo. Będzie to zaczątek budowy obwodnicy.

 sam_zabiegaja_24_10_16_01.jpg
 sam_zabiegaja_24_10_16_02.jpg
 sam_zabiegaja_24_10_16_03.jpg
 sam_zabiegaja_24_10_16_04.jpg
 sam_zabiegaja_24_10_16_05.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!