Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 19.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Dzień Mołdawski

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Dzień Mołdawski Drukuj
Wpisał: Roksana Kaźmierkiewicz   
21.12.2016

12.jpg2 grudnia 2016 r. obchodziliśmy w naszym gimnazjum Dzień Mołdawski z okazji 25 - lecia odzyskania przez Mołdawię niepodległości. Patronat nad uroczystością objęli Konsul Honorowy Republiki Mołdawii w Toruniu Jan Mrozowski oraz Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie Andrzej Grabowski. Dzień Mołdawski był  rezultatem kilkuletniej współpracy gimnazjum z mieszkańcami Styrczy w Mołdawii zwanej Małą Warszawą.

Na terenie gimnazjum przeprowadzano zbiórki przyborów szkolnych oraz książek dla młodych  przedstawicieli mołdawskiej Polonii. W akcje, których efektem było pięć wysłanych do Mołdawii paczek, zaangażowali się uczniowie, nauczyciele, Dyrekcja, osoby prywatne oraz instytucje. 

W Dzień Mołdawski swoją obecnością zaszczycili nas: Ambasador Republiki Mołdawii - Iurie Bodrug wraz z małżonką, Konsul Honorowy Republiki Mołdawii - Jan Mrozowski z małżonką, Przewodnicząca Rady Powiatu Golubsko - Dobrzyńskiego - Maria Wiśniewska, Starosta Powiatu Golubsko - Dobrzyńskiego - Andrzej Okruciński, Przewodniczący Rady Miasta Kowalewo Pom. - Jerzy Orłowski wraz z radnymi Jerzym Koralewskim i Jarosławem Lewandowskim, Burmistrz Miasta Kowalewo Pom. - Andrzej Grabowski.

Tego dnia uczniowie z zaproszonych szkół z regionu uczestniczyli w konkursie wiedzy o Mołdawii. Pierwszym etapem był test składający się z 55 zadań. Po teście uczestnicy udali się na spotkanie z wyjątkową osobą - Zdzisławem Preisnerem. Podróżnik, geograf, fotograf, wydawca, wykładowca akademicki, Członek Rzeczywisty Polskiego Oddziału The Explorer Club w Nowym Jorku, Członek Rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie barwnie opowiadał o Nowej Zelandii.

Następnie Komisja Konkursowa w osobach: Roksana Kaźmierkiewicz, Katarzyna Marciniak, Julia Idziak, Magdalena Urbańska, Dawid Nieczypor, wyłoniła osoby z najwyższym wynikiem. Kolejnym etapem była część ustna. Pytania dotyczyły historii i geografii oraz polityki, kultury i sportu. Bezkonkurencyjny okazał się uczeń Gimnazjum nr 1 im. Kard. Wyszyńskiego w Wąbrzeźnie - Bartosz Twardowski, który w nagrodę otrzymał laptop. Zdobywczynią drugiego miejsca i telefonu komórkowego była uczennica Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Nowej Wsi - Żaneta Laskowska. Zaś nagroda za trzecie miejsce - tablet powędrował do uczennicy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pluskowęsach - Weroniki Olkowskiej. IV miejsce zajęła uczennica Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pom. - Martyna Mochalska, V miejsce - Anna Saletnik z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pluskowęsach, zaś VI miejsce uczeń Bartosz Szotowicz z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pom. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Laptop i telefon komórkowy ufundowali Ambasador Republiki Mołdawii i Konsul Honorowy Republiki Mołdawii. Tablet i nagrody za IV i V miejsce ufundował Burmistrz Miasta Kowalewo Pom., zaś za VI miejsce Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pom. Pozostali uczestnicy otrzymali symboliczne upominki - kubeczki i słodycze. Zmagania przeprowadzono w obecności publiczności: uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości.

Uroczystość uświetnił występ zespołu muzycznego The Cover Band pod kierunkiem pani Marty Zielińskiej oraz szkolnego chóru pod kierunkiem pani Arletty Żuławskiej - Jastrzębskiej i pana Mariusza Wardeńskiego. Zaprezentowano dwa utwory. Jeden zaśpiewano w języku polskim, a drugi po mołdawsku. Szkolny zespół taneczny zaprezentował horę - mołdawski taniec ludowy. Z tancerzami na co dzień pracuje pani Gabriela Papierkiewicz - Brzustowska.

Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy integracyjnej IIIa wraz z wychowawcą Roksaną Kaźmierkiewicz podziękowali osobom, które w szczególny sposób wspomagali inicjatywę wysyłki paczek do Mołdawii. Trzecioklasiści podziękowali pani Rencie Falucie Kaszubowskiej - Dyrektorowi Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pom., panu Andrzejowi Grabowskiemu - Burmistrzowi Miasta Kowalewo Pom., pani wicedytekor Agnieszce Kilińskiej - Piotrkowskiej, panu Marcinowi Bezobrazow - ALMA Frydrychowo.

Pan Konsul Honorowy Republiki Mołdawii, Jan Mrozowski, podziękował Dyrekcji gimnazjum i Roksanie Kaźmierkiewicz za przygotowanie uroczystości. Ponadto nagrodził klasę IIIa czekiem na kwotę 500zł. Uczniowie tej klasy od chwili podjęcia nauki w gimnazjum bezinteresownie pomagają mieszkańcom Styrczy w Mołdawii organizując i propagując zbiórki oraz pozyskując na ten cel sponsorów. Należy nadmienić, że to nie jedyne przedsięwzięcia uczniów tej klasy. Do ich osiągnięć należą m. in. zaangażowanie we współpracę z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Kowalewie Pom. podczas corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Olimpiady Osób Niepełnosprawnych „Bądźmy Razem", w 2015 r. w zbiórkę pieniędzy z I Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu i Polskiej Akcji Humanitarnej „Studnia dla Południa" na remont studni w Sudanie Południowym, zaangażowanie w bicie Rekordu Guinnesa „Kartka dla Julki", „Woloweekend - spacer z psem", działalność w szkolnym kole Caritas i wiele innych. Cieszy nas, że działalność wolontariuszy z klasy IIIa została w ten sposób doceniona. Pieniądze przeznaczymy na wycieczkę szkolną.

moldawski_2017.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!