Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 24.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Dzień Mołdawski

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Dzień Mołdawski Drukuj
Wpisał: Roksana Kaźmierkiewicz   
21.12.2016

12.jpg2 grudnia 2016 r. obchodziliśmy w naszym gimnazjum Dzień Mołdawski z okazji 25 - lecia odzyskania przez Mołdawię niepodległości. Patronat nad uroczystością objęli Konsul Honorowy Republiki Mołdawii w Toruniu Jan Mrozowski oraz Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie Andrzej Grabowski. Dzień Mołdawski był  rezultatem kilkuletniej współpracy gimnazjum z mieszkańcami Styrczy w Mołdawii zwanej Małą Warszawą.

Na terenie gimnazjum przeprowadzano zbiórki przyborów szkolnych oraz książek dla młodych  przedstawicieli mołdawskiej Polonii. W akcje, których efektem było pięć wysłanych do Mołdawii paczek, zaangażowali się uczniowie, nauczyciele, Dyrekcja, osoby prywatne oraz instytucje. 

W Dzień Mołdawski swoją obecnością zaszczycili nas: Ambasador Republiki Mołdawii - Iurie Bodrug wraz z małżonką, Konsul Honorowy Republiki Mołdawii - Jan Mrozowski z małżonką, Przewodnicząca Rady Powiatu Golubsko - Dobrzyńskiego - Maria Wiśniewska, Starosta Powiatu Golubsko - Dobrzyńskiego - Andrzej Okruciński, Przewodniczący Rady Miasta Kowalewo Pom. - Jerzy Orłowski wraz z radnymi Jerzym Koralewskim i Jarosławem Lewandowskim, Burmistrz Miasta Kowalewo Pom. - Andrzej Grabowski.

Tego dnia uczniowie z zaproszonych szkół z regionu uczestniczyli w konkursie wiedzy o Mołdawii. Pierwszym etapem był test składający się z 55 zadań. Po teście uczestnicy udali się na spotkanie z wyjątkową osobą - Zdzisławem Preisnerem. Podróżnik, geograf, fotograf, wydawca, wykładowca akademicki, Członek Rzeczywisty Polskiego Oddziału The Explorer Club w Nowym Jorku, Członek Rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie barwnie opowiadał o Nowej Zelandii.

Następnie Komisja Konkursowa w osobach: Roksana Kaźmierkiewicz, Katarzyna Marciniak, Julia Idziak, Magdalena Urbańska, Dawid Nieczypor, wyłoniła osoby z najwyższym wynikiem. Kolejnym etapem była część ustna. Pytania dotyczyły historii i geografii oraz polityki, kultury i sportu. Bezkonkurencyjny okazał się uczeń Gimnazjum nr 1 im. Kard. Wyszyńskiego w Wąbrzeźnie - Bartosz Twardowski, który w nagrodę otrzymał laptop. Zdobywczynią drugiego miejsca i telefonu komórkowego była uczennica Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Nowej Wsi - Żaneta Laskowska. Zaś nagroda za trzecie miejsce - tablet powędrował do uczennicy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pluskowęsach - Weroniki Olkowskiej. IV miejsce zajęła uczennica Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pom. - Martyna Mochalska, V miejsce - Anna Saletnik z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pluskowęsach, zaś VI miejsce uczeń Bartosz Szotowicz z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pom. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Laptop i telefon komórkowy ufundowali Ambasador Republiki Mołdawii i Konsul Honorowy Republiki Mołdawii. Tablet i nagrody za IV i V miejsce ufundował Burmistrz Miasta Kowalewo Pom., zaś za VI miejsce Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pom. Pozostali uczestnicy otrzymali symboliczne upominki - kubeczki i słodycze. Zmagania przeprowadzono w obecności publiczności: uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości.

Uroczystość uświetnił występ zespołu muzycznego The Cover Band pod kierunkiem pani Marty Zielińskiej oraz szkolnego chóru pod kierunkiem pani Arletty Żuławskiej - Jastrzębskiej i pana Mariusza Wardeńskiego. Zaprezentowano dwa utwory. Jeden zaśpiewano w języku polskim, a drugi po mołdawsku. Szkolny zespół taneczny zaprezentował horę - mołdawski taniec ludowy. Z tancerzami na co dzień pracuje pani Gabriela Papierkiewicz - Brzustowska.

Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy integracyjnej IIIa wraz z wychowawcą Roksaną Kaźmierkiewicz podziękowali osobom, które w szczególny sposób wspomagali inicjatywę wysyłki paczek do Mołdawii. Trzecioklasiści podziękowali pani Rencie Falucie Kaszubowskiej - Dyrektorowi Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pom., panu Andrzejowi Grabowskiemu - Burmistrzowi Miasta Kowalewo Pom., pani wicedytekor Agnieszce Kilińskiej - Piotrkowskiej, panu Marcinowi Bezobrazow - ALMA Frydrychowo.

Pan Konsul Honorowy Republiki Mołdawii, Jan Mrozowski, podziękował Dyrekcji gimnazjum i Roksanie Kaźmierkiewicz za przygotowanie uroczystości. Ponadto nagrodził klasę IIIa czekiem na kwotę 500zł. Uczniowie tej klasy od chwili podjęcia nauki w gimnazjum bezinteresownie pomagają mieszkańcom Styrczy w Mołdawii organizując i propagując zbiórki oraz pozyskując na ten cel sponsorów. Należy nadmienić, że to nie jedyne przedsięwzięcia uczniów tej klasy. Do ich osiągnięć należą m. in. zaangażowanie we współpracę z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Kowalewie Pom. podczas corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Olimpiady Osób Niepełnosprawnych „Bądźmy Razem", w 2015 r. w zbiórkę pieniędzy z I Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu i Polskiej Akcji Humanitarnej „Studnia dla Południa" na remont studni w Sudanie Południowym, zaangażowanie w bicie Rekordu Guinnesa „Kartka dla Julki", „Woloweekend - spacer z psem", działalność w szkolnym kole Caritas i wiele innych. Cieszy nas, że działalność wolontariuszy z klasy IIIa została w ten sposób doceniona. Pieniądze przeznaczymy na wycieczkę szkolną.

moldawski_2017.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!