Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 24.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Samorządy zmieniają Polskę

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Samorządy zmieniają Polskę Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
13.02.2017
sam_zm_polske_13_02_17_000.jpgW dniu 10 lutego br., z udziałem ponad 80 przedstawicieli samorządów z terenu całego województwa kujawsko-pomorskiego, w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym odbyło się forum poświęcone roli samorządów. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie przyjęli zaproszenie na spotkanie wystosowane wspólnie przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy, burmistrza Kowala Eugeniusza Gołembiewskiego i wójta Osielska Wojciecha Sypniewskiego.
Bodźcem do spotkania było kwestionowanie przez polityków partii rządzącej roli samorządu, a tym samym prawa mieszkańców do współdecydowania o losie swoich gmin.
Samorządom mieszkańcy zawdzięczają to, że Polska się zmienia. To samorząd najwięcej inwestuje i zmienia kraj. Tymczasem zarzuca się nam różne patologie. „(...) w Polsce jest mnóstwo takich malutkich księstewek, dyktaturek, tyranii nawet, i one muszą zostać zlikwidowane w interesie Polaków" - że zacytuję wypowiedź prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Przyznaję, zawsze są osoby, które faktycznie nie nadają się, aby pewne funkcje sprawować. Jednak prawo do oceny mają mieszkańcy, którzy swoje zaufanie lub jego brak wyrażają przy urnach wyborczych. I to licznie. Dla porównania: w ostatnich wyborach samorządowych na nas, wójtów, burmistrzów i prezydentów z regionu, łącznie zagłosowało ponad 426 tys. mieszkańców. Mniej niż połowa z tej liczby oddała głosy w 2015 r. na Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych - mówił Rafał Bruski- Dane Centrum Badania Opinii Społecznej z lutego br. pokazują, że samorządowcy zasłużyli na ponad 60% zaufanie. Jednocześnie rządowi ufa 38%, a jeszcze mniej, bo 30% Polaków, wyraża zaufanie do parlamentarzystów. Zapowiadane zmiany w funkcjonowaniu samorządu terytorialnego są niezgodne z konstytucją, o czym głośno mówią m.in. profesorowie konstytucjonaliści. W żadnym europejskim kraju nie obowiązuje taki model samorządu, jaki proponuje PiS. Musimy o tym mówić głośno, bo dyskusja jest potrzebna. W dużej mierze dzięki samorządom zbudowana została Polska obywatelska.

W gorącej dyskusji podkreślano obawę dążenia władzy do ponownej centralizacji państwa. O chęci decydowania przez rząd o najważniejszych aspektach Małej Ojczyzny. O próbie zrobienia z samorządów „wydmuszek"- bez pieniędzy i bez kompetencji

Zabierając głos Burmistrz Kowalewa Pomorskiego Andrzej Grabowski podkreślił dążenie do ograniczenia prawa wyboru naszym mieszkańcom.

To mieszkańcy co cztery lata przy urnach wyborczych decydują i wybierają kierunek rozwoju samorządu oddając głos na konkretnego kandydata. Teraz chce się im zabrać to prawo. Prawo o współdecydowaniu i współodpowiedzialności- podkreślał Burmistrz Kowalewa- To nie jest walka o stołki, to jest walka o demokrację i samorządność. O nasze dobre imię, bo chcą z nas zrobić mafię, sitwę i oszustów.

Jeśli Polacy będą chcieli ograniczenia kadencji w samorządach, niech tak będzie, ale zgodnie z prawem. Obecnie rządzący w Polsce często używają słowa suweren. A nas kto wybrał? Krasnoludki? Musimy bronić samorządów, bo się sprawdziły - mówił wójt Osielska.

W dyskusji pojawił się również temat zapowiedzianemu przez PiS zakazowi startu w wyborach samorządowych lokalnym komitetom wyborczym. Włodarze podkreślali, że to najlepszy model samorządności. Większość z nich nie należy do partii. Reprezentują po prostu mieszkańców, którym dają poczucie współdecydowania o losie swojej gminy.

Forum zakończyło przyjęte przez aklamację stanowisko, w którym samorządowcy z terenu Kujawsko-Pomorskiego wyrazili swoje zaniepokojenie propozycjami zmian funkcjonowania samorządów w Polsce.

Załączniki: 

 sam_zm_polske_13_02_17_001.jpg
 sam_zm_polske_13_02_17_002.jpg
 sam_zm_polske_13_02_17_003.jpg
 sam_zm_polske_13_02_17_004.jpg
 sam_zm_polske_13_02_17_005.jpg
 sam_zm_polske_13_02_17_006.jpg
 sam_zm_polske_13_02_17_007.jpg
 sam_zm_polske_13_02_17_008.jpg
 sam_zm_polske_13_02_17_009.jpg
 sam_zm_polske_13_02_17_010.jpg
 sam_zm_polske_13_02_17_011.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!