Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 28.07.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Walka o samorządność samorządów trwa

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Walka o samorządność samorządów trwa Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
22.02.2017
walka_o_samorzadnosc_210217_00.jpgBurmistrz Miasta Andrzej Grabowski uczestniczył 20 lutego br. w kolejnym spotkaniu na temat reform mających bezpośredni wpływ na samorządy. Spotkanie, którego organizatorem tym razem był kujawsko-pomorski oddział KOD było otwarte dla społeczeństwa, które ochoczo z niego skorzystało.
Na moderatorów spotkania zaproszono kilku parlamentarzystów z naszego regionu. Przybyli: posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z .Nowoczesnej i Tomasz Lenz z PO. Organizatorzy ubolewali, że żaden parlamentarzysta z PIS nie skorzystał z zaproszenia. W imieniu samorządów moderatorem był burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski, a w imieniu eurodeputowanego Janusza Zemke asystent Marek Jopp, który jest jednocześnie radnym gminnym.

Jedną z większych grup spotkania byli samorządowcy: burmistrzowie, wójtowie i starostowie, którzy aktywnie włączyli się w dyskusję nad finansowymi skutkami realizowanej ustawy zmieniającej prawo oświatowe oraz nad planami zmian w ustawie samorządowej.

W dyskusji mówiono o zamachu na trybunał, konstytucję i samorządność. Samorządowcy zaprzeczali jakoby „zatracili oddolnego ducha współpracy z samorządami". Mieszkańcy mają wpływ na podejmowane decyzje jeśli nie przez radnych to bezpośrednio poprzez konsultacje, spotkanie z włodarzami. Próba odcięcia się od suwerena zawsze negatywnie odbije się na wynikach wyborów samorządowych. Bardziej potrzeba mobilizacji mieszkańców do współrządzenia, a nie zawieruchy polityczne.

Podkreślano, że większym problemem niż dwukadencyjność włodarzy są finanse samorządów, a właściwie ich brak. Reforma prawa oświatowego będzie bardzo kosztowna. Włodarze z trwogą myślą o nowych wyliczeniach subwencji oświatowej, o pieniądzach na stworzenie specjalistycznych pracowni (fizyczno-chemicznych) we wszystkich szkołach podstawowych.

walka_o_samorzadnosc_210217_01.jpg
 walka_o_samorzadnosc_210217_02.jpg
 walka_o_samorzadnosc_210217_03.jpg
 walka_o_samorzadnosc_210217_04.jpg
walka_o_samorzadnosc_210217_05.jpg
 walka_o_samorzadnosc_210217_06.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!