Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 22.04.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Walka o samorządność samorządów trwa

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Walka o samorządność samorządów trwa Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
22.02.2017
walka_o_samorzadnosc_210217_00.jpgBurmistrz Miasta Andrzej Grabowski uczestniczył 20 lutego br. w kolejnym spotkaniu na temat reform mających bezpośredni wpływ na samorządy. Spotkanie, którego organizatorem tym razem był kujawsko-pomorski oddział KOD było otwarte dla społeczeństwa, które ochoczo z niego skorzystało.
Na moderatorów spotkania zaproszono kilku parlamentarzystów z naszego regionu. Przybyli: posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z .Nowoczesnej i Tomasz Lenz z PO. Organizatorzy ubolewali, że żaden parlamentarzysta z PIS nie skorzystał z zaproszenia. W imieniu samorządów moderatorem był burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski, a w imieniu eurodeputowanego Janusza Zemke asystent Marek Jopp, który jest jednocześnie radnym gminnym.

Jedną z większych grup spotkania byli samorządowcy: burmistrzowie, wójtowie i starostowie, którzy aktywnie włączyli się w dyskusję nad finansowymi skutkami realizowanej ustawy zmieniającej prawo oświatowe oraz nad planami zmian w ustawie samorządowej.

W dyskusji mówiono o zamachu na trybunał, konstytucję i samorządność. Samorządowcy zaprzeczali jakoby „zatracili oddolnego ducha współpracy z samorządami". Mieszkańcy mają wpływ na podejmowane decyzje jeśli nie przez radnych to bezpośrednio poprzez konsultacje, spotkanie z włodarzami. Próba odcięcia się od suwerena zawsze negatywnie odbije się na wynikach wyborów samorządowych. Bardziej potrzeba mobilizacji mieszkańców do współrządzenia, a nie zawieruchy polityczne.

Podkreślano, że większym problemem niż dwukadencyjność włodarzy są finanse samorządów, a właściwie ich brak. Reforma prawa oświatowego będzie bardzo kosztowna. Włodarze z trwogą myślą o nowych wyliczeniach subwencji oświatowej, o pieniądzach na stworzenie specjalistycznych pracowni (fizyczno-chemicznych) we wszystkich szkołach podstawowych.

walka_o_samorzadnosc_210217_01.jpg
 walka_o_samorzadnosc_210217_02.jpg
 walka_o_samorzadnosc_210217_03.jpg
 walka_o_samorzadnosc_210217_04.jpg
walka_o_samorzadnosc_210217_05.jpg
 walka_o_samorzadnosc_210217_06.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!