Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 22.04.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Czy jest smog w Kowalewie Pomorskim?

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Czy jest smog w Kowalewie Pomorskim? Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
08.03.2017
czyjestsmog_07032017_00.jpgJuż nie tylko największe miasta w Polsce walczą z groźnym smogiem. Jakość powietrza znowu się pogorszyła, szczególnie na południu i w centrum Polski. Tej zimy smog w wielu miastach przekroczył dopuszczalne normy. Najgorzej było w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Częstochowie, Poznaniu, Jeleniej Górze, Bydgoszczy, Łodzi i w Gliwicach.

W miesiącu lutym, po dyskusjach na forach internetowych oraz na oficjalnych spotkaniach, m.in. posiedzeniach komisji Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski zwrócił się od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o dokonanie pomiarów powietrza atmosferycznego na terenie gminy.

W dniu 02.03.2017r. otrzymaliśmy odpowiedz wraz z wynikami pomiarów, które przedstawiamy tutaj:  załącznik

Z dokumentu jasno wynika, że na przełomie badanego okresu- 1996-2016 -w żadnej lokalizacji nie odnotowano przekroczenia norm jakości powietrza atmosferycznego.

Zapraszamy do lektury

Czym jest smog?. To zjawisko powstałe na skutek jednoczesnego wystąpienia niekorzystnych czynników: zanieczyszczenia powietrza spowodowanego działalnością człowieka, dużego zamglenia i braku wiatru. W smogu znajduje się dwutlenek siarki oraz pyły zawieszone: pył PM10, pył PM2,5 i będący ich składnikiem benzo(a)piren oraz metale ciężkie. Pył PM10 to cząsteczki o średnicy 10 mikrometrów (μm) lub mniejszej (dla porównania: średnica włosa to 50-70 mikrometrów). Cząstki są tak małe, że wnikają do płuc i górnych dróg oddechowych. Pył 2,5PM składa się z jeszcze mniejszych cząsteczek - średnicy do 2,5 mikrometrów (μm) i jest niebezpieczniejszy dla zdrowia niż pył PM10, ponieważ przez pęcherzyki płucne przenika do krwiobiegu. Kolejna groźna substancja - benzo(a)piren jest jednym z wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, zawiera się w pyle zawieszonym i razem z nim przedostaje się do organizmu przez płuca.

Jak szkodzi i jak się chronić?. Dwutlenek siarki działa drażniąco na drogi oddechowe, powoduje skurcz oskrzeli i uszkodzenia płuc, zmniejsza również zdolność krwi do przenoszenia tlenu. Umiarkowane narażenie na jego wdychanie powoduje pogorszenie czynności płuc u osób chorych na astmę. Pył PM10 działa natomiast niekorzystnie na układ oddechowy, zwiększając ryzyko chorób takich jak ostre zapalenie oskrzeli i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Pył PM2,5, jako że dostaje się do krwi, powoduje miażdżycę i zapalenia naczyń krwionośnych.

Kiedy stacje monitoringu powietrza pokazują, że stan powietrza odbiega od ideału, co w naszych warunkach oznacza nawet komunikat, że jest ono „umiarkowane" lub „niekorzystne", warto podjąć kilka prostych kroków zaradczych. Problemu nie rozwiążą, ale zmniejszą negatywny wpływ smogu na zdrowie. Warto to zrobić szczególnie, kiedy należy się do jednej z grup ryzyka lub ma dzieci.

Oto krótka lista zawierająca to, co warto zrobić i czego unikać, kiedy za oknem jest smog:

  1. nie wietrz mieszkania, bo otwierając okno wpuszczasz do środka szkodliwe substancje;

  2. nie uprawiaj sportu na zewnątrz, bo w czasie wysiłku fizycznego jesteś szczególnie narażony na szkodliwe działania pyłów, oddychasz szybciej i więcej z nich trafia do twojego organizmu;

  3. nie wychodź na spacer i nie bierz na spacer dziecka, te są bowiem jedną z grup szczególnie narażonych na szkodliwe działanie smogu;

  4. jeżeli pracujesz w przedszkolu, nie wyprowadzaj dzieci na spacer, a jeżeli jesteś rodzicem przedszkolaka, zadbaj, by w twoim przedszkolu zrezygnowano z wyjść w czasie, kiedy powietrze jest niezdrowe;

  5. załóż maskę przeciwpyłową, ochronisz siebie i pokażesz, że powietrze jest dla ciebie ważne;

  6. włącz oczyszczacz powietrza, o ile go oczywiście masz, bo to droga rzecz;

  7. jeżeli cierpisz na choroby układu oddechowego lub krążenia i czujesz pogorszenie samopoczucia, skontaktuj się z lekarzem.

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!