Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 19.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow 21-28 IV 2017 TYDZIEŃ POLSKI

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

21-28 IV 2017 TYDZIEŃ POLSKI Drukuj
Wpisał: Justyna Rutkowska, Ewa Putz-Misztal, i Anna Kuźniar   
16.05.2017

7777.jpgW dniach 21-28 kwietnia 2017r. w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące  odbył się już po raz piąty Tydzień Polski. Projekt miał na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Polski, rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz integrację środowiska lokalnego.

Organizatorami  były panie Anna Kuźniar, Justyna Rutkowska i Ewa Putz-Misztal. Jak co roku w czasie tego tygodnia uczniowie pod opieką nauczycieli uczestniczyli w szeregu spotkań i warsztatów zorganizowanych specjalnie dla nich. Zajęcia związane były z patronami danego roku kalendarzowego ogłoszonymi przez sejm.  Patronem roku 2017 są m.in. Adam Chmielowski czyli święty Brat Albert oraz rzeka Wisła.

W tym roku nietypowo spotkania rozpoczęły się w piątek. Dzięki hojności Rady Rodziców gościliśmy w szkole Chemię w małej skali. Uczniowie klas I-VI uczestniczyli w warsztatach. Klasy zamieniły się w laboratoria, a w szkole nie było już uczniów tylko prawdziwi chemicy, którzy nie kryli radości ze swoich odkryć. Całości dopełnił ognisty pokaz na sali gimnastycznej.

W poniedziałek 24 kwietnia  uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli w wernisażu pana Zbigniewa Marchewki. Jak na prawdziwy wernisaż przystało autor otworzył wystawę przecinając czerwoną wstęgę. Uczniowie chętnie zadawali naszemu gościowi pytania. Okazało się, że pan Zbigniew jest absolwentem naszej szkoły. Chętnie wspominał kolegów ze szkolnej ławy, nauczycieli. Opowiadał także o swoich pracach. Na koniec mamy uczniów poczęstowały zebranych sokiem jabłkowym, a uczniowie delektując się nim oglądali zebrane obrazy.

Także tego dnia w godzinach popołudniowych odbył się pieszy rajd szlakiem Rychnowskiej Strugi. Jak wiadomo Struga Rychnowska zasila Drwęcę, a ta wpada do Wisły. Ku naszej radości uczestniczyło w nim ok. pięćdziesiąt osób. Grupę prowadził pracownik PTTK pan Andrzej Cyrwus. Pogoda nam dopisała, a pan Andrzej opowiadał historie związaną z naszą rzeką i najbliższą okolicą.

Rajd zakończyliśmy wspólnym ogniskiem w świetlicy wiejskiej w Pruskiej Łące. Skorzystaliśmy z zaproszenia pana Zbigniewa Manikowskeigo, sołtysa wsi Pruska Łące. Za miłe przyjęcie, ciepłą herbatę i przygotowanie ogniska serdecznie dziękujemy.

We wtorek uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w warsztatach pt. Wisła Królowa polskich rzek- sprawdź jak dużo o niej wiesz. Razem z nauczycielami wyszukiwali w tekstach ciekawostki i najważniejsze informacje na temat Wisły. Efekty pracy będzie można oglądać aż do końca roku 2017. Zostaną one umieszczone pod stopnicami głównych schodów.

W środę uczniowie uczyli się oszczędności. W godzinach popołudniowych uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych o nazwie „Miej pomysł oszczędzaj monety, zrób misia ze starej skarpety" . Okazało się, że igła i nitka nie jest straszna nawet tym najmłodszym. Powstało wiele wspaniałych prac. Trudno się było jednak oprzeć wrażeniu, że największą radość ze spotkania mieli rodzice. Zwykle zapracowani i zabiegani usiedli na chwilę ze swoimi pociechami wypływając na szerokie morza wyobraźni. Nad tymi, którzy nie mieli opiekunów czuwała Pani Anna Wiśniewska, której bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie.

„Być dobrym jak chleb"- tymi słowami w swoim życiu kierował się święty Brat Albert. Upiec chleb w szkole to wielka sztuka, ale i z tym przedsięwzięciem poradzili sobie nasi rodzice.  W godzinach popołudniowych pod opieką pani Natali Ruszyńskiej i Hanny Belzyt ,każdy chętny uczeń mógł przygotować kruche ciasteczko i drożdżową bułkę. Frekwencja zaskoczyła wszystkich. Wspólna praca i wspólny posiłek sprawił, że poczuliśmy się wielką rodziną. W czasie, gdy nasze wypieki łapały rumieńce w piekarniku, dzieci mogły obejrzeć krótki film animowany dotyczący życia Świętego Brata Alberta i dowiedzieć się co znaczą słowa „dobry jak chleb"

W piątek w szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Tego dnia nastąpiło także rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu fotograficzno-multimedialnego „Obiekty sakralne na terenie gminy Kowalewo Pomorskie".

I miejsce otrzymał Mikołaj Siwiec, wyróżnienia zostały przyznane Julii Stempskiej i Kacprowi Łukaszewskiemu.

Na pamiątkę tegorocznego Tygodnia Polskiego przed szkołą zasadziliśmy drzewo, które nazwaliśmy  Albert.

Tego dnia naszą szkolę odwiedził także Miłosz Drozdowski zawodnik uczniowskiego Klubu Sportowego Copernicus. Mimo młodego wieku przywiózł bogatą kolekcję pucharów i medali. Zachęcał uczniów do  uprawiania sportu i prowadzenia zdrowego stylu życia.

Zorganizowane przez nas spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyli w nich uczniowie, ich rodzice, a także osoby ze środowiska lokalnego. 

Podziękowania należą się także instytucjom, które wspierały nasz projekt, panu Burmistrzowi Andrzejowi Grabowskiemu, który przekazał dla zaproszonych gości pamiątkowe gadżety promujące naszą gminę oraz Radzie Rodziców działającej w naszej szkole, która opłaciła warsztaty zorganizowane dla naszych uczniów. Dziękujemy także pani dyrektor Danucie Dożdża za wsparcie i pomoc przy realizacji naszego projektu.

Organizatorzy Justyna Rutkowska, Ewa Putz-Misztal, i Anna Kuźniar

 tydzien_rychnieczki.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!