Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 22.04.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Czy powstanie ścieżka rowerowa

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Czy powstanie ścieżka rowerowa Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
24.05.2017

czy_powstanie_sciezkat_24_05_17_00.jpgSamorządy przez które przebiega zlikwidowana linia kolejowa 209 Kowalewo -Brodnica zastanawiają się co dalej z terenem. Na spotkaniu w urzędzie marszałkowskim w dniu 24 maja br. przedstawiciele PKP: zastępca dyrektora oddz. Gospodarowania nieruchomościami z Gdańska Andrzej Włodarski oraz Barbara Lange- naczelnik wydziału współpracy z samorządami przedstawili propozycję nieodpłatnego przejęcia działek przez samorządy.

Przejęcie byłoby ze wskazaniem na cel główny jakim byłoby powstanie ścieżki pieszo-rowerowej o walorach turystycznych.

Obecnie do końca roku trwa rozbiórka torów i utylizacja wierzchniej warstwy podkładu. Do końca 2018r. PKP dokona podziałów geodezyjnych, wyłączy budynki i będzie mogła notarialnie przekazać działki samorządom lub wystawić je na sprzedaż w przetargu otwartym. Warunkiem jest wybór jednego rozwiązania dla likwidowanej linii, gdyż musi być zachowana ciągłość ścieżki.

W dyskusji przedstawiciele samorządów: starosta golubski Andrzej Okruciński i starosta brodnicki Piotr Boiński oraz włodarze: burmistrz Kowalewa Andrzej Grabowski, Golubia Mariusz Piątkowski, Brodnicy Jarosław Radacz oraz wójtowie: Bobrowa Paweł Klonowski, Golubia Marek Ryłowicz i przedstawiciel gminy Brodnica podkreślali, że są chętni do przejęcia działek z wykorzystaniem ich na ścieżkę. Niestety prowadzona rozbiórka powoduje niszczenie nasypów. Zgodnie ze specyfikacją przetargową powinna pozostać na nasypie 10cm. warstwa podkładu. Niestety podkład jest zebrany w całości, bo jest bardzo dobrym materiałem budowlanym. Spychacze rozjeżdżają nasypy oraz drogi dojazdowe. Ostatecznie może okazać się, że stworzenie ścieżek rowerowych będzie zbyt kosztowne.

Dyrektor PKP zapewniał, że zwróci wykonawcy uwagę na jakość prowadzonych prac. Niestety kamień z nasypów w górnej warstwie jest nasączony materiałem ropopochodnym i musi być zdjęty.

W dyskusji przewodniczący sejmiku Ryszard Bober podkreślał, że samorząd województwa negocjuje właśnie zgodę na skumulowanie wolnych środków unijnych na dofinansowanie budowy ścieżek pieszo-rowerowych. Po przejęciu gruntów samorządy mogą złożyć projekt partnerski na dofinansowanie budowy tej ścieżki.

W gminie Kowalewo Pomorskie spadek po PKP jest bardzo duży. Sama linia 209 to 22ha gruntu. Do tego dochodzą jeszcze większe i mniejsze skupiska bloków kolejowych na ul. Gł. Dworzec, ul. Dworcowej, w Wielkim Rychnowie, Chełmońcu i w Mlewcu. W lipcu 2010r. odbyło się spotkanie ówczesnego dyrektora PKP Nieruchomości z Burmistrzem Miasta i mieszkańcami. Świetlica na osiedlu Brodnickim pękała w szwach. Zapewniano wówczas o rozpoczęciu procesu wydzielania działek i sprzedaży mieszkań. Trwa to do dzisiaj. W międzyczasie zwizytowano wszystkie budynki stacyjne PKP. Poprzez warunki pogodowe i z powodu braku nadzoru ulegają one ciągłej dewastacji.

Popieram projekt utworzenia ścieżki pieszo-rowerowej w kierunku Brodnicy. Obecnie jest to teren bardzo zaniedbany. Szkoda, że tereny po linii Kowalewo- Chełmża zostały przeznaczone do indywidualnej sprzedaży. Bardzo dobrze znam sytuację wszystkich obiektów należących do PKP. Najemcy mieszkań i sąsiedzi dawnych dworców to największa grupa interesantów odwiedzających mnie co wtorek. Przeciekające dachy, nieremontowane klatki schodowe, brak możliwości podłączenia się do kanalizacji, wodociągów czy sieci gazowej to kłopoty dnia codziennego. Wykup mieszkań i zawiązanie wspólnot to najkorzystniejsza forma. Właściciel sam zadecyduje na jaki cel przeznaczy gromadzony fundusz remontowy. - podkreśla głos burmistrz Andrzej Grabowski.- obiekty te jeszcze można uratować przed kompletną ruiną.

czy_powstanie_sciezkat_24_05_17_01.jpg
 czy_powstanie_sciezkat_24_05_17_02.jpg
 czy_powstanie_sciezkat_24_05_17_03.jpg
 czy_powstanie_sciezkat_24_05_17_04.jpg
 czy_powstanie_sciezkat_24_05_17_05.jpg
 czy_powstanie_sciezkat_24_05_17_06.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!