Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 25.07.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Tory zwinięte i co dalej?

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Tory zwinięte i co dalej? Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
02.06.2017
tory_zw_i_co_dalej_02_06_17_00.jpgZapowiadana od końca lat 90-tych likwidacja linii PKP nr 209 (Bydgoszcz Wschód- Brodnica) stała się widocznym faktem. Na terenie gminy Kowalewo Pomorskie zwinięto tory i zebrano podkłady oraz kamień z nasypów.

Samorządy skupione wokół terenów po tej linii zastanawiają się nad ich przeznaczeniem. Samorządy forsują przejęcie działek i ułożenie na nich ścieżki pieszo- rowerowej o walorach turystycznych na którą pozyskają dofinansowanie unijne.

Pisaliśmy o tym tutaj: http://www.kowalewopomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=8650&Itemid=16

TROCHĘ HISTORII

Kowalewscy świadkowie wspominają, że ostatnie przewozy parowozami w kierunku Golubia czy w kierunku Chełmży odbywały się jeszcze pod koniec 1999. I rzeczywiście. Pożegnalny skład przejechał trasą 30 września 1999r. W maju 2001 trasą z Płocka do Unisławia (przez Brodnicę, Golub-Dobrzyń, Kowalewo) przejechał pociąg w ramach imprezy "1000 km liniami towarowymi w Polsce". 15 lipca 2003 między Bydgoszczą a Brodnicą (przez Kowalewo) odbył się kurs szynobusu z cyklu "Szynobus dla gmin". Z kolei 11 stycznia 2004 podczas 12. Finału WOŚP odbył się kurs szynobusu pomiędzy Kowalewem Pomorskim a Brodnicą. Odcinek 50km. Brodnica - Kowalewo Pom. jako pasażerski został zlikwidowany decyzją Ministra Infrastruktury z 7 września 2005, zaś w 2006 usunięty z ewidencji PKP PLK.

Również próba reaktywacji przez Urząd Marszałkowski nie powiodła się. W związku z planowanym przez samorząd województwa w Toruniu wznowieniem ruchu pasażerskiego (turystycznego i planowego), 26 września 2009 odcinkiem Kowalewo Pomorskie - Golub-Dobrzyń (tam i z powrotem) przejechał pociąg turystyczny relacji Toruń Główny - Golub-Dobrzyń - Toruń Główny. W tej wycieczce wzięło udział łącznie 400 pasażerów. 17 kwietnia 2010 nieużywanym w ruchu pasażerskim odcinkiem Chełmża - Kowalewo Pomorskie (przez Mirakowo i Mlewiec) przejechał pociąg turystyczny relacji Toruń Główny - Chełmża - Kowalewo Pom. - Jabłonowo Pom. - Brodnica - Sierpc - Toruń Główny uruchomiony przez Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej (SSKS).

W ciągu kilku kolejnych lat planowano rewitalizację linii kolejowej Toruń-Brodnica jako linia turystyczna. W tym celu sprowadzono do lokomotywni przy stacji PKP Toruń Kluczyki lokomotywy: SM41-111, Ol49-3 i cztery zabytkowe wagony. Następnie planowano odnowić dworce i zabudowania stacyjne na trasie od Torunia do Brodnicy (w tym m.in. zaadoptowanie na kawiarnię w Kowalewie Pomorskim, stację rowerową w Chełmońcu, hotel i restaurację w Golubiu-Dobrzyniu i muzeum kolei we Wrockach). Prace rewitalizacyjne zawieszono w XI 2012r. Czasami przemknęła po torach drezyna, częściej wypasano tam bydło. Dodatkowo trasa Kowalewo Pom. - Chełmża stała się nieprzejezdna ze względu na kradzież szyn. Plany zostały zaniechane, a linia została przeznaczona do likwidacji. Zgodę na rozbiórkę torów pomiędzy Kowalewem Pomorskim a Brodnicą (50 kilometrów) wyraził zarząd PKP SA 20 grudnia 2016. Przetarg wygrała firma RWS Cetus. Jednym z powodów takiej decyzji był nienajlepszy stan torów na tej trasie (miały dużo ubytków - w tym brak podkładek, były zarośnięte i zniszczone), zaś infrastruktura wymagałaby dużych nakładów. Rozbiórka trasy ma się zakończyć do grudnia 2017.

 
tory_zw_i_co_dalej_02_06_17_01.jpg
tory_zw_i_co_dalej_02_06_17_02.jpg
 tory_zw_i_co_dalej_02_06_17_03.jpg
 
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!