Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 22.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Tory zwinięte i co dalej?

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Tory zwinięte i co dalej? Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
02.06.2017
tory_zw_i_co_dalej_02_06_17_00.jpgZapowiadana od końca lat 90-tych likwidacja linii PKP nr 209 (Bydgoszcz Wschód- Brodnica) stała się widocznym faktem. Na terenie gminy Kowalewo Pomorskie zwinięto tory i zebrano podkłady oraz kamień z nasypów.

Samorządy skupione wokół terenów po tej linii zastanawiają się nad ich przeznaczeniem. Samorządy forsują przejęcie działek i ułożenie na nich ścieżki pieszo- rowerowej o walorach turystycznych na którą pozyskają dofinansowanie unijne.

Pisaliśmy o tym tutaj: http://www.kowalewopomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=8650&Itemid=16

TROCHĘ HISTORII

Kowalewscy świadkowie wspominają, że ostatnie przewozy parowozami w kierunku Golubia czy w kierunku Chełmży odbywały się jeszcze pod koniec 1999. I rzeczywiście. Pożegnalny skład przejechał trasą 30 września 1999r. W maju 2001 trasą z Płocka do Unisławia (przez Brodnicę, Golub-Dobrzyń, Kowalewo) przejechał pociąg w ramach imprezy "1000 km liniami towarowymi w Polsce". 15 lipca 2003 między Bydgoszczą a Brodnicą (przez Kowalewo) odbył się kurs szynobusu z cyklu "Szynobus dla gmin". Z kolei 11 stycznia 2004 podczas 12. Finału WOŚP odbył się kurs szynobusu pomiędzy Kowalewem Pomorskim a Brodnicą. Odcinek 50km. Brodnica - Kowalewo Pom. jako pasażerski został zlikwidowany decyzją Ministra Infrastruktury z 7 września 2005, zaś w 2006 usunięty z ewidencji PKP PLK.

Również próba reaktywacji przez Urząd Marszałkowski nie powiodła się. W związku z planowanym przez samorząd województwa w Toruniu wznowieniem ruchu pasażerskiego (turystycznego i planowego), 26 września 2009 odcinkiem Kowalewo Pomorskie - Golub-Dobrzyń (tam i z powrotem) przejechał pociąg turystyczny relacji Toruń Główny - Golub-Dobrzyń - Toruń Główny. W tej wycieczce wzięło udział łącznie 400 pasażerów. 17 kwietnia 2010 nieużywanym w ruchu pasażerskim odcinkiem Chełmża - Kowalewo Pomorskie (przez Mirakowo i Mlewiec) przejechał pociąg turystyczny relacji Toruń Główny - Chełmża - Kowalewo Pom. - Jabłonowo Pom. - Brodnica - Sierpc - Toruń Główny uruchomiony przez Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej (SSKS).

W ciągu kilku kolejnych lat planowano rewitalizację linii kolejowej Toruń-Brodnica jako linia turystyczna. W tym celu sprowadzono do lokomotywni przy stacji PKP Toruń Kluczyki lokomotywy: SM41-111, Ol49-3 i cztery zabytkowe wagony. Następnie planowano odnowić dworce i zabudowania stacyjne na trasie od Torunia do Brodnicy (w tym m.in. zaadoptowanie na kawiarnię w Kowalewie Pomorskim, stację rowerową w Chełmońcu, hotel i restaurację w Golubiu-Dobrzyniu i muzeum kolei we Wrockach). Prace rewitalizacyjne zawieszono w XI 2012r. Czasami przemknęła po torach drezyna, częściej wypasano tam bydło. Dodatkowo trasa Kowalewo Pom. - Chełmża stała się nieprzejezdna ze względu na kradzież szyn. Plany zostały zaniechane, a linia została przeznaczona do likwidacji. Zgodę na rozbiórkę torów pomiędzy Kowalewem Pomorskim a Brodnicą (50 kilometrów) wyraził zarząd PKP SA 20 grudnia 2016. Przetarg wygrała firma RWS Cetus. Jednym z powodów takiej decyzji był nienajlepszy stan torów na tej trasie (miały dużo ubytków - w tym brak podkładek, były zarośnięte i zniszczone), zaś infrastruktura wymagałaby dużych nakładów. Rozbiórka trasy ma się zakończyć do grudnia 2017.

 
tory_zw_i_co_dalej_02_06_17_01.jpg
tory_zw_i_co_dalej_02_06_17_02.jpg
 tory_zw_i_co_dalej_02_06_17_03.jpg
 
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!