Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 19.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow BARSZCZ SOSOWSKIEGO LATEM SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNY

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

BARSZCZ SOSOWSKIEGO LATEM SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNY Drukuj
Wpisał: A. Szewczyk   
12.07.2017

Lsosnowski.jpgato jest okresem wegetacji tej rośliny (dojrzewa i kwietnie). W związku z tym, że na terenie Gminy Kowalewo Pomorskie  stwierdzono przypadki występowania Barszczu Sosnowskiego poniżej przekazujemy charakterystykę i metody zwalczania tej niebezpiecznej rośliny

OPIS

Barszcz Sosnowskiego to roślina dwuletnia, w pierwszym roku wytwarza rozetę, w drugim roku pędy nasienne i po wydaniu nasion zamiera.

Liście wyrastające z rozety osiągają długość nawet do 200 cm. Nasiona zaczynają dojrzewać w II połowie lipca. Łodyga oraz wszystkie liście na dolnej stronie są delikatnie owłosione. Korzeń palowy w górnej części rozgałęziony wyrasta na głębokość nawet do 200 cm.

Barszcz Sosnowskiego to roślina silnie zachwaszczająca teren. Szybko rośnie na małej powierzchni, ponieważ ma ogromną zdolność do regeneracji, a wielka ilość nasion znajdujących się w glebie sprawia, że roślina zachowuje zdolność do kiełkowania przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego można spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach.

W soku Barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II a nawet III stopnia. Blizny po oparzeniach potrafią utrzymywać się latami.

METODY ZWALCZANIA

Najprostszą metodą zwalczania Barszczu Sosnowskiego jest niszczenie mechaniczne. Najskuteczniejsze jest niszczenie roślin jednorocznych jesienią ponieważ w tym okresie łatwo jest rozpoznać tę roślinę po silnych, dorodnych rozetach. Zabiegi te należy wykonać przed owocowaniem (najlepiej tuż przed lub w trakcie kwitnienia). Najbardziej powszechną i skuteczną metodą jest wykaszanie (2-4 zabiegi w ciągu sezonu).

Możliwa jest również walka chemiczna przy użyciu środków nieselektywnych, przeznaczonych do zwalczania zbędnej roślinności - zgodnie z etykietą instrukcją stosowania tych środków. Z informacji uzyskanych od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Oddział w Wąbrzeźnie zabiegi te można wykonać powszechnie stosowanym środkiem ochrony roślin Roundup.

Zabiegi opryskiwania wykonać można w trzech terminach:

  • wiosną (do połowy maja) na siewki (do fazy rozety)
  • wczesnym latem, od czerwca, w okresie wytwarzania pędów kwiatowych, do początku kwitnienia
  • późnym latem do jesieni, gdy rośliny osiągną fazę dobrze rozwiniętej rozety (przy wysokości roślin 15-35 cm);
  • późnym latem do jesieni na osobniki wieloletnie, (gdy rośliny zaczynają gromadzić substancje pokarmowe w korzeniach). 

Ponownie przypominamy również , że w dniu 23.09.2015 Rada Miejska
w Kowalewie Pomorskim podjęła uchwałę Nr VIII/56/15
w sprawie zwalczania rośliny z gatunku barszcz Sosnowskiego
z terenu miasta i gminy Kowalewo Pomorskie,
w której zobowiązała właścicieli wszystkich nieruchomości do likwidacji
z terenu swoich posesji rośliny z tego gatunku.

W przypadku stwierdzenia występowania ww. rośliny na terenie naszej gminy prosimy powiadomić o tym fakcie tut. Urząd w celu przekazania informacji do ogólnopolskiej bazy skupiającej stanowiska Barszczu Sosnowskiego w całej Polsce.

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!