Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 22.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Podziękowaliśmy za plony, czyli Dożynki 2017

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Podziękowaliśmy za plony, czyli Dożynki 2017 Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
29.08.2017
dozynki_2017__000.JPGZ pól zebrane, a teraz przyszedł czas na podziękowania. W dniu 27 sierpnia br. rolnicy z gminy Kowalewo Pomorskie podsumowali żniwa na tradycyjnych Dożynkach Gminno- Parafialnych. Były to wyjątkowe obchody, gdyż miały miejsce w Chełmoniu. To właśnie proboszcz parafii Chełmonie ks. Zdzisław Szauer wraz z mieszkańcami parafialnych wsi: Chełmonie, Chełmoniec, Lipienica i Elgiszewo zgłosili chęć współorganizacji. Organizatorzy wywiązali się z podjętych zadań co zaowocowało niezapomnianą uroczystością.
Starostami i Gospodarzami dożynek byli przedstawiciele współorganizatora. Starostami byli: Beata Piątek i Krzysztof Błaszkiewicz, zaś Gospodarzami: Magdalena Gadomska i Wojciech Adamiak. Charakterystyka starostów i gospodarzy tutaj:

http://www.kowalewopomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=8842&Itemid=16

Obchody święta plonów zainicjował przemarsz korowodu spod świetlicy wiejskiej w Chełmoniu pod Dom Pielgrzyma, gdzie powstało prawdziwe miasteczko dożynkowe. Uroczystą oprawę obchodom nadała orkiestra dęta z Woj. Ośrodka Animacji Kultury i 15 sztandarów (gminny, 2 szkolne, 10 strażackich i 2 organizacji społecznych). Pięknie przystrojona trasa przemarszu oraz stojące Witacze i baby dożynkowe informowały gości o tym wydarzeniu. Mszę Świętą polową koncelebrował ks. Biskup Józef Szamocki i ks. proboszcz parafii Chełmonie Zdzisław Szauer. We mszy uczestniczyli również księża z dekanatu kowalewskiego. W płomiennym kazaniu Ks. Biskup mówił o poszanowaniu dla chleba, dla ciężkiej pracy i dla drugiego człowieka. Podkreślał chłopską wiarę w tradycję, patriotyzm, i w rodzinę co jest spoiwem i pomocą w walce z problemami dnia codziennego.

W czasie uroczystości Starostowie oraz Gospodarze wręczyli Burmistrzowi Miasta chleb z tegorocznej mąki, który włodarz przekazał na ręce ks. Biskupa. Chleb ten oraz wieńce i ozdoby dożynkowe zostały poświęcone w czasie liturgii. Na wniosek Burmistrza Miasta Kowalewo Pomorskie decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi mieszkańcy z naszej gminy zostali odznaczeni honorową odznaką "Zasłużony dla Rolnictwa". Otrzymali je: Maria Klugowska, Henryk Klugowski, Dariusz Pakuła, Benedykt Mroziński, Marek Jereczek, Zbigniew Zabielski, Krzysztof Olkowski, Krzysztof Błaszkiewicz.

Witając gości i dziękując za przybycie Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski również dziękował rolnikom za włożony wysiłek i trud w czasie tegorocznych żniw. Życzył gospodarzom satysfakcji z pracy i odpowiedniej gratyfikacji za poniesiony wysiłek.

Zaszczycili nas swoją obecnością i przyłączyli się do życzeń znamienici goście, min. starosta Andrzej Okruciński, wicestarosta Franciszek Gutowski, przewodnicząca rady powiatu Maria Wiśniewska, wójt gminy Dębowej Łąki Stanisław Szarowski, przewodniczący rady gminy Radomin Janusz Wiwatowski, sekretarz Miasta Golub - Dobrzyń Mariola Milarska, zastępca komendanta powiatowego policji Ireneusz Piszczatowski, kierownik posterunku Policji w Kowalewie Pom. Grzegorz Motycki, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Warlikowski, prokurent firmy Plastica Roman Grzymowicz, radny wojewódzki Piotr Kwiatkowski, sponsor Andrzej Wiśniewski z gm. Chełmża, Wiesław Kózkowski- przedstawiciel PTTK Golub Dobrzyń, radni miejscy i powiatowi, sołtysi i dyrektorzy.

Cały teren dożynkowy zastawiony był kiermaszami i komercyjnymi stoiskami. Goście mogli podziwiać wystawy: trofeów myśliwskich, płodów rolnych, maszyn rolniczych, rękodzieła artystycznego i kulinarnego. Mogli zasięgnąć porady u przedstawicieli agencji rolniczych czy firm budowlanych. Współorganizatorzy, czyli mieszkańcy Chełmonia, Chełmońca, Lipienicy i Elgiszewa przygotowały cztery stoiska z poczęstunkami, gdzie zawsze było smacznie i tłoczno. Było tam wszystko co pojawia się na stole u dobrej gospodyni: domowe ciasta, chleb z miodem, smalcem i ogórkiem, swojskie wędliny, nalewki, zupy (botwinkowa, ogórkowa, żurek, gulasz), bigos, drób, wieprzowina oraz kiełbaski z grilla. Niespodzianką dla uczestników był pieczony dzik.

Największe emocje wśród dzieci budził plac zabaw, gumowe zamki i zjeżdżalnie. Można też było pojeździć na kucykach. Atrakcje dla dzieci były nieodpłatne. Na scenie prezentowali się lokalni artyści m.in. Zespół Kowalewiacy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach. Pomimo, kilku przerw w występach spowodowanych gwałtownymi opadami deszczu artyści otrzymali gromkie brawa.

Gwiazdą wieczoru był zespół Masters, przy którym bawili się starsi i młodsi. Rozgrzana występem gwiazdy wieczoru publiczność bawiła się do późnych godzin nocnych przy zespole Brawo.

W Sołeckim Turnieju Sprawnościowym rywalizacja była zaciekła. Swoje drużyny wystawiły 3 sołectwa. Wśród dyscyplin dominował żart i śmiech, ale zawodnicy byli zdeterminowani i pełni zapału. Wykazywali się zręcznością rzucając do celu, tworząc ozdoby z makaronu czy wbijając gwoździe. Po emocjonujących rozgrywkach I m-ce zajęło sołectw Piątkowo, II Pluskowęsy, a III Lipienica.

Tradycyjnie przeprowadzono konkurs na najpiękniejszy wieniec i ozdobę dożynkową. W kategorii wieńce wygrało sołectwo Piątkowo, za nim uplasowało się Pruska Łąka i Chełmonie. W kategorii ozdoba najładniejszą kompozycję stworzyło sołectwo Sierakowo, IIm Chełmoniec, III Lipienica. Najwięcej głosów i nagrodę publiczności otrzymał wieniec z Piątkowa. Wśród głosujących również wylosowano talon.

Podsumowano roczny konkurs pn. „Ekowypady za elektroodpady", którego celem było kształtowanie świadomości uczniów w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska naturalnego oraz tworzenie trwałych nawyków segregacji odpadów elektrycznych i elektronicznych ze strumienia odpadów komunalnych. I miejsce w konkursie i nagrodę w wysokości 3.200zł otrzymała Szkoła Podstawowa w Pluskowęsach. II miejsce i nagrodę w wysokości 2.500zł otrzymała Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące. III miejsce i nagrodę w wysokości 2.000zł otrzymała Szkoła Podstawowa w Kowalewie Pom. Pierwsze wyróżnienie i nagrodę 1.000 zł otrzymała Szkoła Podstawowa w Wielkim Rychnowie. Drugie wyróżnienie i nagrodę w wysokości 300zł za udział otrzymuje Publiczne Gimnazjum w Kowalewie Pom.

Dokonano wręczenia nagród w drugiej edycji konkursu Na Witacza Dożynkowego. W tegorocznej edycji zgłoszono 21 Witaczy z 16 sołectw oraz Stowarzyszenia Dom Pielgrzyma. Najwyższą punktację i I miejsce + nagrodę w wysokości 800zł otrzymało sołectwo Sierakowo, II miejsce i nagrodą w wysokości 400zł dla sołectwa Chełmonie, a III miejsce + nagroda 300zł trafiła do sołectwa Chełmoniec. IV miejsce i nagrodę 100zł otrzymały pozostali uczestniczy czyli sołectwa: Bielsk, Frydrychowo, Elzanowo, Mariany, Lipienica, Napole, Nowy Dwór, Piątkowo, Pluskowęsy, Pruska Łąka, Srebrniki, Szychowo, Wielka Łąka i Stowarzyszenie Dom Pielgrzyma.

Dziękuję społeczeństwu za wspólną zabawę i odpowiedzialne podejście do uroczystości. Nie odnotowano żadnych aktów wandalizmu, a współorganizatorzy: Parafia Chełmonie oraz sołectwa Chełmonie, Chełmoniec, Lipienica i Elgiszewo wspaniale wywiązały się z podjętego zadania. Pomimo deszczu Dożynki przebiegły w rodzinnej i uroczystej atmosferze- podkreślał Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski wręczając współorganizatorom podziękowania i pamiątkowe wieże- od lat namawiałem sołtysów, aby podjęli się zorganizowania dożynek gminnych na swoim terenie. Te cztery wsie podjęły się zadania, które wspaniale zrealizowały. Zwracam się z prośbą do pozostałych sołectw o kontynuowanie podjętej tradycji. Jeszcze jest czas, aby zgłosić akces.

Dożynki nie miałyby tak wspaniałej oprawy, gdyby nie zaangażowanie wielu osób i instytucji. Burmistrz Miasta dziękuje:

 • współorganizatorom za pomoc w przygotowaniach uroczystości dożynkowej.
 • jednostkom budżetowym: pracownikom, a szczególnie opiekunom sołectwa Chełmonie, Chełmoniec i Lipienica, pracownikom Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury,
 • strażakom i policji za zapewnienie bezpieczeństwa
 • sponsorom za wsparcie finansowe,
 • jednostkom OSP i organizacjom z gminy Kowalewo Pomorskie za udział sztandarów, za wystawienie stoisk i wsparcie.
  dozynki_2017__001.JPG
   dozynki_2017__002.JPG
   dozynki_2017__003.JPG
   dozynki_2017__004.JPG
   dozynki_2017__005.JPG
   dozynki_2017__006.JPG
   dozynki_2017__007.JPG
   dozynki_2017__008.JPG
   dozynki_2017__009.JPG
   dozynki_2017__010.JPG
   dozynki_2017__011.JPG
   dozynki_2017__012.JPG
   dozynki_2017__013.JPG
   dozynki_2017__014.JPG
   dozynki_2017__015.JPG
   dozynki_2017__016.JPG
   dozynki_2017__017.JPG
   dozynki_2017__018.JPG
   dozynki_2017__019.JPG
   dozynki_2017__020.JPG
   dozynki_2017__021.JPG
   dozynki_2017__022.JPG
   dozynki_2017__023.JPG
   dozynki_2017__024.JPG
   dozynki_2017__025.JPG
   dozynki_2017__026.JPG
   dozynki_2017__027.JPG
   dozynki_2017__028.JPG
   dozynki_2017__029.JPG
   dozynki_2017__030.JPG
   dozynki_2017__031.JPG
   dozynki_2017__032.JPG
   dozynki_2017__033.JPG
   dozynki_2017__034.JPG
   dozynki_2017__035.JPG
   dozynki_2017__036.JPG
   dozynki_2017__037.JPG
   dozynki_2017__038.JPG
   dozynki_2017__039.JPG
   dozynki_2017__040.JPG
   dozynki_2017__041.JPG
   dozynki_2017__042.JPG
   dozynki_2017__043.JPG
   dozynki_2017__044.JPG
   dozynki_2017__045.JPG
   dozynki_2017__046.JPG
   dozynki_2017__047.JPG
   dozynki_2017__048.JPG
   dozynki_2017__049.JPG
   dozynki_2017__050.JPG
   dozynki_2017__051.JPG
   dozynki_2017__052.JPG
   dozynki_2017__053.JPG
   dozynki_2017__054.JPG
   dozynki_2017__055.JPG
   dozynki_2017__056.JPG
   dozynki_2017__057.JPG
   dozynki_2017__058.JPG
   dozynki_2017__059.JPG
   dozynki_2017__060.JPG
   dozynki_2017__061.JPG
   dozynki_2017__062.JPG
   dozynki_2017__063.JPG
   dozynki_2017__064.JPG
   dozynki_2017__065.JPG
   dozynki_2017__066.JPG
   dozynki_2017__067.JPG
   dozynki_2017__068.JPG
   dozynki_2017__069.JPG
   dozynki_2017__070.JPG
   dozynki_2017__071.JPG
   dozynki_2017__072.JPG
   dozynki_2017__073.JPG
   dozynki_2017__074.JPG
   dozynki_2017__075.JPG
   dozynki_2017__076.JPG
   dozynki_2017__077.JPG
   dozynkiadd_2017_01.jpg
   dozynkiadd_2017_02.jpg
   dozynkiadd_2017_03.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!