Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 19.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Wybieraliśmy najważniejsze władze w straży

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Wybieraliśmy najważniejsze władze w straży Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
11.09.2017

wybieralismy_wladze_strazy_110917_000.jpgW dniu 9 września br. odbył się XIV Krajowy Zjazd Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Wzięło w nim udział 160 delegatów z 16 województw. Druhów ochotników z naszej gminy, a także z całego województwa kujawsko- pomorskiego reprezentował m.in. druh prezes Andrzej Grabowski- Burmistrz Kowalewa Pomorskiego. W czasie zjazdu delegaci po raz szósty wybrali Waldemara Pawlaka na swojego szefa.

P. Waldemar Pawlak pełni funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP od kwietnia 1992 r. Prekursorem obecnego Związku był Główny Związek Straży Pożarnych, który powstał w 1921 r., działał do 1949 r. po czym został rozwiązany. Po wojnie został reaktywowany w 1956 r. Od 1992 r. działa jako Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Podsumowując minioną kadencję prezes Pawlak podkreślał, że strażacy ochotnicy sprzed 25 lat mieli prymitywne umundurowanie i metalowe hełmy, dzisiaj wyposażenie strażaków oparte jest na najnowocześniejszych technologiach - ognioodporne kombinezony i hełmy wzorowane na rozwiązaniach zastosowanych u astronautów.

OSP jest wielkim wspólnym dorobkiem, bo w tej organizacji są samorządowcy, pasjonaci, ochotnicy i zawodowcy. W tej służbie absolutnie nie liczą się poglądy polityczne, bo łączy nas troska o drugiego człowieka. Służba w Ochotniczej Straży Pożarnej wymaga ciągłych szkoleń, bo gdy jest wypadek czy klęska żywiołowa, nie ma już czasu na naukę, trzeba podejmować szybkie działania. Trzeba też stale dbać o wyposażenie strażaków, nie tylko wtedy, gdy jest kryzys, ale gdy się nic nie dzieje- podkreślał druh prezes Pawlak- To strażacy-ochotnicy jako pierwsi zareagowali, gdy przyszły sierpniowe nawałnice w północnej Polsce.

W trakcie dyskusji rozpoczęto przygotowywanie strategii działania OSP na następne 30 lat, do 2050 r. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń między pokoleniami, jak i między narodami. Wśród zaproszonych gości były delegacje strażaków z Austrii, Słowacji, Czech, Węgier i Białorusi. Obecny w czasie zjazdu Jurek Owsiak podkreślał wkład strażaków w coroczny koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jak i w festiwal Woodstock. Podziękował za zaangażowanie w minimalizację skutków sierpniowej wichury. Poinformował, że fundacja WOŚP ufundowała sprzęt za 1,5mln.zł. dla jednostek osobiście zaangażowanych w walkę z żywiołem. Będzie on wręczony w październiku w Bydgoszczy tym jednostkom. Również władze zjazdu doceniły druhów ochotników z terenów dotkniętych klęską żywiołową wręczając jednostkom najwyższe odznaczenia.

Informacyjnie:

Św. Florian patronat strażaków żył w okresie prześladowań chrześcijan. Służył w armii cesarza rzymskiego - Dioklecjana (284-305). Nie usłuchał rozkazu i ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, działająca non-profit. Zrzesza 16,2 tys. Ochotniczych Straży Pożarnych, w który działa ok. 691,6 tys. członków, w tym 225,8 tys. strażaków ratowników. Ponad 4,3 tys. OSP włączonych jest do krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W latach 2012-2016 odnotowano łącznie ponad 2 mln działań ratowniczych, w których interweniowały jednostki OSP, średnio ok. 340 tys. razy rocznie

wybieralismy_wladze_strazy_110917_001.jpg
 wybieralismy_wladze_strazy_110917_002.jpg
 wybieralismy_wladze_strazy_110917_003.jpg
 wybieralismy_wladze_strazy_110917_004.jpg
 wybieralismy_wladze_strazy_110917_005.jpg
 wybieralismy_wladze_strazy_110917_006.jpg
 wybieralismy_wladze_strazy_110917_007.jpg
 wybieralismy_wladze_strazy_110917_008.jpg
 wybieralismy_wladze_strazy_110917_009.jpg
 wybieralismy_wladze_strazy_110917_010.jpg
 wybieralismy_wladze_strazy_110917_011.jpg
 wybieralismy_wladze_strazy_110917_012.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!