Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 22.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow XXV sesja rady miejskiej, czyli demografia w gminie Kowalewo Pomorskie na przestrzeni 26 lat

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

XXV sesja rady miejskiej, czyli demografia w gminie Kowalewo Pomorskie na przestrzeni 26 lat Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
22.09.2017

13_small.jpgWyjątkowemu i niespotykanemu do tej pory tematowi poświęcona była sesja rady miejskiej w Gminie Kowalewo Pomorskie, która miała miejsce 21 września br. W części roboczej radni obradowali nad 7 uchwałami, które podjęli jednogłośnie. Wysłuchali również informacji na temat realizacji budżetu za I półrocze, na temat prac nad budżetem na 2018r. o złożonych oświadczeniach majątkowych i o egzaminach gimnazjalnych. Informacje te samorząd jest ustawowo zobligowany przedłożyć temu gremium.

Tematem przewodnim sesji była demografia gminy Kowalewo Pomorskie w latach 1990-2016. Wyjątkowym akcentem było wręczenie 3 parom medali za długoletnie pożycie małżeńskie, które na wniosek burmistrza przyznał Prezydent RP.

Medale szanownym jubilatom wręczył Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski wraz z kierownikiem USC Bożeną Kliber i pracownikiem Anną Szewczyk. Oprócz rodziny swoim mieszkańcom towarzyszyli radni, sołtysi i pracownicy urzędu. Był szampan i gromkie sto lat od najbliższych i przyjaciół. Nie zabrakło ukradkiem ścieranych łez oraz wspomnień, których przez te 50 lat nazbierało się wiele. Jubilaci pozwolili sobie nawet na tańce. Jubilaci to:   

Państwo Marianna i Kazimierz Kołaczyńscy z Wielkiego Rychnowa doczekali  się 3 dzieci i 6 wnuków. Małżonkowie są miłośnikami seriali, uwielbiają rozpieszczać wnuki, a w wolnym czasie pielęgnować ogród. 

Państwo Edwin i Halina Lewandowscy z Wielkiego Rychnowa mają 2 dzieci, 5 wnuków i 6 prawnuków. Zawarli związek małżeński w Papowie Biskupim. Zawodowo związani z PKP. Obecnie wolny czas spędzają działając aktywnie w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. 

Państwo Halina i Jerzy Szczepańscy z Wielkiego Rychnowa dochowali się 2 dzieci, 5 wnuków i 1 prawnuczki. Państwo Szczepańscy całe życie spędzili w Wielkim Rychnowie. Zawodowo związani z Toruniem, gdzie pracowali w Metronie a później w Czesance. Wszystko co mają zawdzięczają swojej ciężkiej pracy. Jubilaci są miłośnikami życia rodzinnego, rozpieszczają wnuki i prawnuki, a wolne chwile spędzają na działce.  

Burmistrz Andrzej Grabowski dekorując małżonków medalami z wizerunkiem splecionych srebrnych róż podkreślał, że uroczystość 50-lecia jest bardziej wzruszająca niż nawet ślub. Małżonkowie mają wiele wspólnych wspomnień, które mogą przeżywać z całą rodziną. Jest to czas rachunków zysków i strat. Dowód, że małżonkowie przebyli razem tę drogę pokazuje, że w ich życiu nie zabrakło miłości, cierpliwości i zrozumienia.  

Na żaden medal nie pracuje się tak długo i tak ciężko- podkreślała kier. USC Bożena Kliber - nie sztuka pokochać, sztuka wytrwać w uczuciu pomimo trudności losu. Serce przecież nie ma siwych włosów, a starość, to nie koniec, to świt mądrości Nasi jubilaci swoimi wspomnieniami powinni podzielić się z dziećmi, wnukami i prawnukami, aby przyszłe pokolenia pamiętały trudne lata powojenne.

Burmistrz Miasta poinformował o wręczaniu medali nie tylko z okazji długoletniego pożycia małżeńskiego. Mówił o spotkaniach urodzinowych z 90 latkami jak i z 18-latkami, o wręczaniu medali za zasługi dla obronności kraju rodzicom, których przynajmniej troje dzieci służyło w armii. Wystąpienie obrazowały slajdy z tych uroczystości.

Radni otrzymali solidną dawkę danych demograficznych charakteryzujących minione 26 lat (1990-2016). Dowiedzieli się w jaki sposób na przestrzeni tych lat kształtował się przyrost naturalny, ile zawarto związków małżeńskich, ile było pogrzebów, migracji. Dane te porównywano do danych na szczeblu kraju i województwa.

Wśród takich perełek można było się dowiedzieć, że na początku lat 90-tych na 1 emeryta przypadało 2,26 osoby w wieku przedprodukcyjnych. Obecnie na 1 osobę w wieku poprodukcyjnym przypada tylko 1,6 osoby w wieku przedprodukcyjnym. W kraju jak i w województwie liczba ta jest jeszcze bardziej zatrważająca i wynosi ok. 0,9 osoby. Zmniejszyła się również liczba kobiet w porównaniu do liczby mężczyzn.

Dane gromadzone przez Główny Urząd Statystyczny są bezlitosne. Wyludnia się wieś, natomiast w małych miastach przeważają osoby starsze. Dla naszego samorządu wizja przekroczenia liczby 5tysięcy mieszkańców w mieście oddala się co raz bardziej.

Dla zainteresowanych przekazujemy dokumentacje jaka była przedstawiona na sesji:

 

sesja_demografia.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!