Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 21.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Wycieczka do WNĘTRZA ZIEMI

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Wycieczka do WNĘTRZA ZIEMI Drukuj
Wpisał: Elżbieta Kuciak-Olszewska   
05.10.2017

small_sol.jpgDnia 20 września 2017 r. 46 uczniów i 4 opiekunów  ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim wyjechało do Kłodawy, gdzie znajduje się największa czynna kopalnia soli kamiennej w Polsce. Wycieczka była nagrodą za zajęcie III miejsca w II edycji Gminnego Konkursu Ekologicznego ,,EKOWYPADY ZA ELEKTROODPADY" . Na wycieczkę wyjechali ci uczniowie, którzy zebrali największe ilości zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Zjazd do podziemnych korytarzy na głębokość 600 m był nie lada atrakcją, winda zjeżdżała z prędkością 6 m na sekundę, więc cała podróż trwała 100 sekund! Dodatkowo było ciemno, zimno i trzęsło okropnie, niektórzy podróżowali z okrzykami strachu... Ale na dole było już jasno i spokojnie. Oczywiście tak głęboko pod ziemią nie ma zasięgu żadnej telefonii komórkowej ani Internetu, co nie wszystkim się podobało... Za to jakie były widoki w podświetlonych korytarzach i komorach solnych! Nad głową sól, pod nogami sól, po bokach sól - to robi wrażenie. Podziemną trasę turystyczną zwiedzaliśmy pod czujnym okiem dwóch górników, jeden z nich pełnił rolę przewodnika i opowiadał mnóstwo ciekawych rzeczy o kopalni, soli kamiennej i sposobach jej wykorzystania, metodach wydobycia i zagrożeniach z tym związanych, o przeszłości geologicznej a także ciekawostki i legendy. Obowiązkowo musieliśmy założyć żółte hełmy ochronne (co widać na zdjęciach), a nasze Panie nauczycielki-opiekunki otrzymały do niesienia specjalne lampy górnicze na wypadek, gdyby zgasło światło.   Kopalnia w Kłodawie jest jedynym miejscem w Polsce i w Europie, gdzie wydobywa się sól różową (powstała ona ponad 200 milionów lat wstecz), taka sól wydobywana jest jeszcze w Pakistanie i nosi nazwę soli himalajskiej.

Pod koniec wycieczki wszyscy otrzymali od kopalni po 1 kg soli spożywczej, a chętni mogli kupić pamiątki solne w kopalnianym sklepiku.

Oprócz walorów dydaktycznych wyjazd miał również charakter integracyjny, uczniowie  z różnych klas (od II do VII)  mogli się lepiej poznać w warunkach innych niż przerwy i szkolne korytarze   - i to chyba się udało...

Organizator wyjazdu - Elżbieta Kuciak-Olszewska

 kopalnia_soli_5_10_2017.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!