Rolnictwo

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Europejski Zielony Ład na pol@ch w Polsce

Europejski Zielony Ład na pol@ch w Polsce

13 kwietnia 2021 |
Natalia Maleszewska

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
zaprasza na Krajowe Dni Pola Minikowo 2021,
które odbędą się w dniach 19-20 czerwca br.

Przejdź do - Zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej możliwe także przez ePUAP

Zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej możliwe także przez ePUAP

12 kwietnia 2021 |
Natalia Maleszewska

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że udostępniła na platformie ePUAP usługę Zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej, co ułatwi zgłaszanie wypadku przy pracy rolniczej oraz składanie wniosku SR-23 o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobą zawodową.

Przejdź do - Szkolenia KPODR w Minikowie

Szkolenia KPODR w Minikowie

9 kwietnia 2021 |
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na szkolenia on-line.

Przejdź do - Nowelizacja ustawy VAT ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień w rolnictwie

Nowelizacja ustawy VAT ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień w rolnictwie

6 kwietnia 2021 |
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na szkolenie on line, pn. Nowelizacja ustawy VAT ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień w rolnictwie, które odbędzie się 8 kwietnia 2021 r. o godz. 10.00 oraz oraz zapis video od godz 18.00

Przejdź do - Wiosenne wypalanie traw

Wiosenne wypalanie traw

23 marca 2021 |
Edyta Jasińska

W związku ze zbliżającym się okresem wiosennym i stosowanymi praktykami wypalania traw, przypominamy o konsekwencjach z tym związanych. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy środowisko, ale stanowi również duże niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się pożaru.
Wypalanie traw jest prawnie zakazane !!!

Przejdź do - Dzień sołtysa w Gminie Kowalewo Pomorskie

Dzień sołtysa w Gminie Kowalewo Pomorskie

22 marca 2021 |
Aneta Szczerbicka

11 marca br. Sołtysi mieli swoje święto. Burmistrz Miasta Jacek Żurawski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzym Orłowskim z tej okazji złożyli życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz podziękowania za zaangażowanie i liczne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej.

Przejdź do - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

16 marca 2021 |
Natalia Maleszewska

Od 2003 r. Konkurs organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (następca prawnym Agencji Nieruchomości Rolnych).

Przejdź do - „Trzynasta i czternasta” emerytura dla emerytów i rencistów KRUS

„Trzynasta i czternasta” emerytura dla emerytów i rencistów KRUS

16 marca 2021 |
Natalia Maleszewska

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła przygotowania do wypłaty dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. W 2021 r. zostanie wypłacona – z urzędu bez konieczności składania wniosku – zarówno trzynasta jak i czternasta emerytura.

Przejdź do - Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2021 r.

Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2021 r.

12 marca 2021 |
Natalia Maleszewska

Kasa informuje, że Uchwałą Nr 1 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 3 marca 2021 r. została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2021 r.

Przejdź do - Centra Rehabilitacji Rolników KRUS wznawiają działalność

Centra Rehabilitacji Rolników KRUS wznawiają działalność

11 marca 2021 |
Natalia Maleszewska

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wznawia rehabilitację leczniczą w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Pierwsze turnusy rehabilitacyjne rozpoczną się 18 marca 2021 r.

Przejdź do - Już drugi raz dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

Już drugi raz dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

2 marca 2021 |
Natalia Maleszewska

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza II edycję Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym i zaprasza dzieci w wieku od 11 do 14 lat, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do Konkursu.

Przejdź do - Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Kampania edukacyjna Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Kampania edukacyjna Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

17 lutego 2021 |
Natalia Maleszewska

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!" to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla prowadzona przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na mocy porozumienia z dnia 17 lipca 2020 r.

Przejdź do - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2020 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2020 r.

8 lutego 2021 |
Natalia Maleszewska

Deklaracje podatkowe PIT otrzymają wszyscy emeryci i renciści, którzy w 2020 roku chociaż raz pobrali jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe (np. emeryturę rolniczą, okresową emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną) lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Przejdź do - eKRUS

eKRUS

8 lutego 2021 |
Natalia Maleszewska

eKRUS to system informatyczny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udostępniany w przestrzeni publicznej za pośrednictwem sieci Internet, dedykowany dla ubezpieczonych w KRUS: rolników, małżonków rolników i domowników, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników lub ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz członków ich rodzin zgłoszonych za pośrednictwem KRUS do ubezpieczenia zdrowotnego.

Przejdź do - Informacja o XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci  pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”

Informacja o XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”

4 lutego 2021 |
Natalia Maleszewska

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik ogłasza XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy" i zaprasza najmłodszych mieszkańców terenów wiejskich do udziału w tym przedsięwzięciu.

Przejdź do - List Prezes KRUS z okazji 30-lecia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

List Prezes KRUS z okazji 30-lecia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

1 lutego 2021 |
Natalia Maleszewska

W załączeniu publikujemy list Prezes KRUS z okazji 30-lecia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Przejdź do - Zaproszenie na kurs chemizacyjny

Zaproszenie na kurs chemizacyjny

26 stycznia 2021 |
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Golubiu-Dobrzyniu

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego zaprasza na „Stosowanie środków ochrony sprzętem naziemnym" („KURS CHEMIZACYJNY”).

Przejdź do - Informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

25 stycznia 2021 |
Natalia Bolewska

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda informuje: Każdy ROLNIK, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT.

Przejdź do - Powszechny Spis Rolny zakończony

Powszechny Spis Rolny zakończony

28 grudnia 2020 |
Monika Piróg

30 listopada br. zakończyliśmy Powszechny Spis Rolny 2020 – najważniejsze badanie polskiego rolnictwa realizowane raz na 10 lat.

Przejdź do - Z dniem 31 grudnia 2020 r. upływa termin składania wniosków o nieobliczalnie podatku dochodowego od wypłaconych przez KRUS emerytur i rent

Z dniem 31 grudnia 2020 r. upływa termin składania wniosków o nieobliczalnie podatku dochodowego od wypłaconych przez KRUS emerytur i rent

18 grudnia 2020 |
Natalia Maleszewska

Kasa informuje, że emeryt/rencista który nie chce aby Kasa obliczyła za niego podatek dochodowy od wypłaconych w 2020 r. emerytur i rent (czego potwierdzeniem jest wystawienie formularza PIT-40A) - powinien przed zakończeniem roku podatkowego tj. w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 grudnia 2020 r. złożyć wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku dochodowego*).

Przejdź do - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozliczy podatek dochodowy od większości wypłaconych emerytur i rent oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozliczy podatek dochodowy od większości wypłaconych emerytur i rent oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających

18 grudnia 2020 |
Natalia Maleszewska

W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku podatkowego 2020 Kasa informuje, że jak co roku - w zdecydowanej większości przypadków - rozliczy podatek dochodowy za emeryta/rencistę/osobę uprawnioną do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Przejdź do - Dofinansowanie zakupu komputera dla dziecka z rodziny rolniczej

Dofinansowanie zakupu komputera dla dziecka z rodziny rolniczej

18 grudnia 2020 |
Katarzyna Frasunkiewicz

Rodzina prowadząca gospodarstwo rolne, w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku szkolnym, które nie ukończyły 18-ego roku życia może ubiegać się od dofinansowanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego do kwoty 1 500 zł.

Przejdź do - Nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych od dnia 01 grudnia 2020 r.

Nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych od dnia 01 grudnia 2020 r.

2 grudnia 2020 |
Natalia Maleszewska

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 01 grudnia 2020 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (np. z tytułu zatrudnienia) powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Przejdź do - Nowe broszury Kasy

Nowe broszury Kasy

19 listopada 2020 |
Natalia Maleszewska

Kasa prezentuje nową broszurę statystyczną zawierającą najistotniejsze dane ukazujące skalę zadań realizowanych przez KRUS w latach 2017–2019.

Przejdź do - Skrzynki adresowe placówek terenowych KRUS w ePUAP

Skrzynki adresowe placówek terenowych KRUS w ePUAP

19 listopada 2020 |
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Kasa informuje, że na platformie ePUAP są udostępnione adresy do 118 placówek terenowych, za pomocą których można bezpośrednio przesyłać korespondencję do PT. Dodatkowo funkcjonuje 17 skrzynek: Centrala i 16 oddziałów regionalnych.

Przejdź do - Ankieta dla podmiotów w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych dotycząca skutków pandemii COVID-19

Ankieta dla podmiotów w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych dotycząca skutków pandemii COVID-19

19 listopada 2020 |
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej prowadzi obecnie badanie (w formie ankiety), którego celem jest monitorowanie wpływu pandemii koronawirusa (COVID-19) na podmioty w unijnym łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych.

Przejdź do - Świadczenie wyrównawcze dla działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych

Świadczenie wyrównawcze dla działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych

19 października 2020 |
Natalia Maleszewska

Z dniem 15 października 2020 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 1578), która wprowadza możliwość przyznania świadczenia wyrównawczego wszystkim beneficjentom ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 319 ze zm.).

Przejdź do - Świadczenie wyrównawcze dla działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych - wniosek

Świadczenie wyrównawcze dla działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych - wniosek

19 października 2020 |
Natalia Maleszewska

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że osoby, mające status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, które otrzymują z KRUS świadczenia emerytalno-rentowe w kwocie niższej niż 2.400 zł brutto miesięcznie mogą wystąpić do jednostki organizacyjnej KRUS (Oddział Regionalny lub Placówka Terenowa KRUS) z wnioskiem o świadczenie wyrównawcze.

Przejdź do - Nowa lokalizacja ARiMR w Golubiu-Dobrzyniu

Nowa lokalizacja ARiMR w Golubiu-Dobrzyniu

28 września 2020 |
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Szanowni Państwo,
od 25 września 2020 roku Biuro Powiatowe ARiMR w Golubiu-Dobrzyniu
będzie przyjmować Rolników, Beneficjentów i Wnioskodawców w nowej siedzibie.

Przejdź do - Zbiórka odpadów rolniczych

Zbiórka odpadów rolniczych

18 września 2020 |
Anna Dalke

Na przełomie sierpnia i września br. ponad stu rolników z terenu gminy Kowalewo Pomorskie skorzystało z możliwości bezpłatnego oddania odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Zbiórkę folii, opakowań po nawozach, siatki i sznurka do owijania balotów oraz opakowań typu Big Bag przeprowadziła firma JAREX Jolanta Boruszewska z m. Głużek, gm. Wiśniewo. Warunkiem ich odbioru było właściwe posegregowanie oraz oczyszczenie z zabrudzeń.

Przejdź do - Informacja dot. Barszczu Sosnowskiego

Informacja dot. Barszczu Sosnowskiego

15 września 2020 |
Natalia Maleszewska

W związku z występowaniem barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Kowalewo Pomorskie, zarówno na działkach gminnych jak i prywatnych nieruchomościach, Gmina Kowalewo Pomorskie planuje w 2021r. wystąpić o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu na zwalczenie tej niebezpiecznej rośliny.

Przejdź do - Powszechny Spis Rolny – rachmistrzowie spisowi

Powszechny Spis Rolny – rachmistrzowie spisowi

9 września 2020 |
Edyta Jasińska

W dniu 3 września 2020 r. Burmistrz Miasta spotkał się z rachmistrzami spisowymi wykonującymi czynności w ramach prac spisowych związanych z przeprowadzeniem Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 r.

Przejdź do - Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS ponownie od 1 września 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS ponownie od 1 września 2020 r.

4 września 2020 |
Natalia Maleszewska

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika.

Przejdź do - Nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych od dnia 1 września 2020 r.

Nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych od dnia 1 września 2020 r.

4 września 2020 |
Natalia Maleszewska

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 września 2020 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (np. z tytułu zatrudnienia) powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Przejdź do - Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – II transza 2020

Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – II transza 2020

20 sierpnia 2020 |
Natalia Kociemska

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski informuje:

Każdy ROLNIK, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT.

Przejdź do - Pomoc dla producentów świń

Pomoc dla producentów świń

13 sierpnia 2020 |
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Agencja udziela pomocy producentom rolnym, którzy zaprzestali produkcji świń w związku z otrzymanym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzania do gospodarstwa, wydanym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń

Przejdź do - Ogólnopolski Konkurs Testowy "Bezpieczna Obsługa Zwierząt Gospodarskich"

Ogólnopolski Konkurs Testowy "Bezpieczna Obsługa Zwierząt Gospodarskich"

6 sierpnia 2020 |
Natalia Maleszewska

Sprawdź swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym bez wychodzenia z domu i wygraj nagrody!
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza do wzięcia udziału w „Ogólnopolskim konkursie testowym z zakresu bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym – bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich".

Przejdź do - „Cudze chwalicie, swoje poznajcie” - kampania informacyjna Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

„Cudze chwalicie, swoje poznajcie” - kampania informacyjna Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

6 sierpnia 2020 |
Natalia Maleszewska

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zachęca do zapoznania się z platformą ogłoszeniową www.polskiebazarek.pl.

Przejdź do - Promocja wieprzowiny w Pluskowęsach

Promocja wieprzowiny w Pluskowęsach

31 lipca 2020 |
Patrycja Baran

26 lipca 2020 r. w miejscowości Pluskowęsy odbył się piknik finansowany ze środków Funduszu Promocji Wieprzowiny. W spotkaniu z mieszkańcami Gminy Kowalewo Pomorskie udział wzięli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz Burmistrz Miasta Jacek Żurawski.

Przejdź do - Zaproszenie na promocję polskiej żywności

Zaproszenie na promocję polskiej żywności

21 lipca 2020 |
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Związek Zawodowy Rolników ''Samoobrona'' serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na promocję Polskiej Żywności pod nazwą „OTO POLSKA PYSZNA WIEPRZOWINA ZACHĘCAMY DO PATRIOTYZMU KONSUMENCKIEGO". Gdzie na naszych stoiskach za darmo będzie można skosztować pysznych Polskich produktów mięsnych oraz różnych pysznych ciekawostek dla dzieci.