Informator ZUS

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 sierpnia 2020 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Artykuły

Przejdź do - ZUS i PFRON zapraszają na szkolenie online

ZUS i PFRON zapraszają na szkolenie online

1 grudnia 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

9 grudnia w godz. 10-11.30 odbędzie się bezpłatne szkolenie online z udziałem ekspertów bydgoskiego oddziału ZUS i kujawsko-pomorskiego oddziału PFRON. Szkolenie adresowane jest do osób z niepełnosprawnością, które prowadzą własną firmę,  biur rachunkowych, a także do przedsiębiorców zainteresowanych dofinansowaniem wynagrodzeń osób niepełnosprawnych – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Przejdź do - Emerytura na konto coraz popularniejsza

Emerytura na konto coraz popularniejsza

1 grudnia 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Coraz więcej emerytów decyduje się na bezgotówkową wypłatę świadczenia. W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłaca na konto 79 proc. świadczeń emerytalnych. Wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę, udział wypłat w regionie na konto to aż 88 proc.

Przejdź do - Emerycie i rencisto – poinformuj ZUS o zmianie adresu i rachunku bankowego. To ważne!

Emerycie i rencisto – poinformuj ZUS o zmianie adresu i rachunku bankowego. To ważne!

29 listopada 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

O zmianie adresu zamieszkania czy zmianie numeru rachunku bankowego należy jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niedopełnienie formalności może mieć wpływ na wypłatę emerytury czy renty.

Przejdź do - Od grudnia emeryci i renciści mogą dorobić więcej do swojego świadczenia

Od grudnia emeryci i renciści mogą dorobić więcej do swojego świadczenia

24 listopada 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Od 1 grudnia zmienia się kwota, jaką mogą dorobić do świadczeń pracujący renciści i emeryci, którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Limity będą wyższe niż w poprzednim kwartale.

Przejdź do - ZUS zachęca do korzystania z  Platformy Usług Elektronicznych

ZUS zachęca do korzystania z Platformy Usług Elektronicznych

22 listopada 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Coraz więcej osób korzysta z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Już prawie 9 mln osób ma konto na PUE ZUS. Tych, którzy jeszcze nie mają takiego konta, ZUS zachęca do założenia.

Przejdź do - W poniedziałki ZUS otwarty krócej, do godziny 17-stej

W poniedziałki ZUS otwarty krócej, do godziny 17-stej

17 listopada 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Od 22 listopada 2021 r. w każdy poniedziałek sale obsługi klientów w ZUS będą czynne o godzinę krócej. Skrócony czas urzędowania będzie obowiązywał do 31 marca 2022 r. Zmiana jest podyktowana sytuacją epidemiologiczną w kraju i narastającą liczbą zakażeń koronawirusem.

Przejdź do - Seniorzy polubili e-wizyty

Seniorzy polubili e-wizyty

8 listopada 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Już ponad 116 tysięcy osób skorzystało z wideorozmowy z ekspertem ZUS w ciągu roku. Zainteresowanie tą formą usługi stale rośnie. W województwie kujawsko-pomorskim na taki kontakt zdecydowało się 6 tysięcy klientów. Najwięcej e-wizyt dotyczy spraw związanych z emeryturami oraz rentami.

Przejdź do - Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, gdy szkoła jest zamknięta

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, gdy szkoła jest zamknięta

3 listopada 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Gdy szkoła, żłobek czy przedszkole jest zamknięte z powodu koronawirusa i zdrowe dziecko nie może do placówki uczęszczać, ubezpieczony rodzic może otrzymać zasiłek opiekuńczy. O zasiłek może również się ubiegać gdy dziecko zostało poddane kwarantannie lub izolacji.

Przejdź do - Trwa konkurs ZUS

Trwa konkurs ZUS

3 listopada 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że 12 listopada mija termin na zgłoszenie udziału w konkursie „Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku?".

Przejdź do - Nie każdy emeryt i rencista wyjedzie do sanatorium z ZUS

Nie każdy emeryt i rencista wyjedzie do sanatorium z ZUS

2 listopada 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Nie każdy emeryt i rencista może skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS. O wyjazd do sanatorium z ZUS może ubiegać się emeryt, ale tylko wtedy gdy jest jeszcze aktywny zawodowo i podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Z rehabilitacji w uzdrowisku skorzystać może także osoba na rencie socjalnej przyznanej na czas określony, o ile jest zatrudniona jako pracownik, a także osoba, która pobiera rentę okresową z powodu niezdolności do pracy.

Przejdź do - Ostatni dzwonek dla studentów z rentą rodzinną

Ostatni dzwonek dla studentów z rentą rodzinną

29 października 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie z uczelni, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. Bez potwierdzenia o kontynuowaniu nauki ZUS nie będzie mógł przyznać i wypłacić świadczenia.

Przejdź do - ZUS przygotowuje się  do obsługi 500 plus

ZUS przygotowuje się do obsługi 500 plus

28 października 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Od nowego roku ZUS będzie stopniowo przejmował program „Rodzina 500 plus". Wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną, a świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. Już od 1 stycznia 2022 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o nowe świadczenia 500 plus, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci, a od lutego na kolejny okres, rozpoczynający się od czerwca 2022 r.

Przejdź do - Ułatwienia dla osób starających się o świadczenie Mama 4 plus

Ułatwienia dla osób starających się o świadczenie Mama 4 plus

22 października 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Korzystne zmiany w przepisach, które wejdą w życie od nowego roku, dotyczą także rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, potocznie nazwanego świadczeniem Mama 4 plus. Od stycznia nie trzeba już będzie dołączać do wniosku krajowych aktów urodzenia dziecka. ZUS sam będzie mógł pozyskać taki dokument.

Przejdź do - Przedsiębiorco, to powinieneś wiedzieć!

Przedsiębiorco, to powinieneś wiedzieć!

20 października 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Od 18 września 2021 r. obowiązuje kilka zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych m.in. dotyczących podlegania dobrowolnemu chorobowemu, kontroli płatników składek, czy naliczania odsetek za zwłokę. Kolejne zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r.

Przejdź do - Zmiany w zasiłkach od 2022 roku

Zmiany w zasiłkach od 2022 roku

14 października 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Od nowego roku szykuje się wielka rewolucja w zasiłkach. To m.in. wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu, większy krąg osób uprawnionych do macierzyńskiego, czy krótszy okres zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Przedsiębiorca nie straci również zasiłku, gdy spóźni się z opłaceniem składek.

 

Przejdź do - Ważne zmiany dla rencistów i dorabiających emerytów

Ważne zmiany dla rencistów i dorabiających emerytów

12 października 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Od 18 września 2021 r. do renty z tytułu niezdolności do pracy jest uwzględniany również okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, za który nie było obowiązku opłacania składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Znaczące zmiany, które wejdą w życie od stycznia 2022 r. będą miały również związek z dorabiającymi do renty socjalnej.

Przejdź do - Z ZUS-em możesz wygrać indeks na studia

Z ZUS-em możesz wygrać indeks na studia

6 października 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do udziału w kolejnej, już ósmej edycji „Lekcji z ZUS". Młodzież, która weźmie udział w projekcie, będzie mogła sprawdzić swoją wiedzę w olimpiadzie. Na zwycięzców czekają indeksy na studia, dodatkowe punkty przy rekrutacji na prestiżowe kierunki oraz cenne nagrody rzeczowe.

Przejdź do - Jesień z bonem turystycznym

Jesień z bonem turystycznym

1 października 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że bonem można jeszcze płacić do końca marca przyszłego roku. Można więc z niego skorzystać jesienią czy zimą – płacąc za weekendowe wyjazdy z dzieckiem lub ferie zimowe w kraju.

Przejdź do - Czy dziadkowie emeryci mogą ubezpieczyć wnuka?

Czy dziadkowie emeryci mogą ubezpieczyć wnuka?

1 października 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Do ubezpieczenia zdrowotnego swoje dziecko zazwyczaj zgłaszają rodzice. Ale są sytuacje gdy dziadkowie, emeryci mogą ubezpieczyć wnuka.

Przejdź do - Nie wszyscy czerwcowi emeryci otrzymają wyrównanie

Nie wszyscy czerwcowi emeryci otrzymają wyrównanie

1 października 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku czerwcowe emerytury i od października zacznie wypłacać wyrównania dla zaniżonych świadczeń. Nie trzeba składać wniosku w tej sprawie. Przeliczone zostaną również renty rodzinne po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. W województwie kujawsko-pomorskim przeliczonych zostanie 1068 świadczeń.

Przejdź do - Seniorze uważaj na podejrzane telefony w sprawie czternastki!

Seniorze uważaj na podejrzane telefony w sprawie czternastki!

27 września 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy otrzymał informację, że do jednej z naszych klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika ZUS, oferując pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę.

Przejdź do - Renta rodzinna dla ucznia, maturzysty i studenta

Renta rodzinna dla ucznia, maturzysty i studenta

24 września 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Maturzyści przyjęci na pierwszy rok studiów, którzy pobierają renty rodzinne, jeśli chcą otrzymać rentę także za wrzesień, powinni pamiętać, by dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę świadczenia i potwierdzenie przyjęcia na studia. Mają na to czas tylko do końca września. Po rozpoczęciu roku akademickiego do końca października muszą również dostarczyć zaświadczenie o rozpoczęciu studiów.

Przejdź do - Prowadzisz sklepik szkolny? Nie przegap terminu na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek.

Prowadzisz sklepik szkolny? Nie przegap terminu na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek.

22 września 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Do końca września przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne mogą wystąpić do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 roku, a piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Wnioski o zwolnienie można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Przejdź do - Czternasta emerytura będzie wypłacana bez wniosku

Czternasta emerytura będzie wypłacana bez wniosku

13 września 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS z urzędu wypłaci czternastą emeryturę. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków. Czternastka trafi do klientów ZUS wraz z listopadowymi świadczeniami.

Przejdź do - Po świadczeniu rehabilitacyjnym możesz iść na rentę

Po świadczeniu rehabilitacyjnym możesz iść na rentę

10 września 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Po świadczeniu rehabilitacyjnym osoba, która nadal jest niezdolna do pracy, może ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Podstawą do wydania decyzji w sprawie renty jest prawomocne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub orzeczenie komisji lekarskiej ZUS.

Przejdź do - ZUS z urzędu przeliczy czerwcowe emerytury

ZUS z urzędu przeliczy czerwcowe emerytury

10 września 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Problem czerwcowych emerytur został już rozwiązany. Prezydent podpisał ustawę, która wchodzi w życie 18 września 2021 r. ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach czerwcowe emerytury, które przyznano w tym roku oraz renty rodzinne po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać żadnego wniosku.

Przejdź do - ZUS zachęca do rezerwacji wizyt w swoich placówkach

ZUS zachęca do rezerwacji wizyt w swoich placówkach

8 września 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że na wizytę w placówce można umówić się przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub telefon. Dzięki rezerwacji wizyty na konkretną godzinę nie trzeba czekać na obsługę.

Przejdź do - O czym musi pamiętać przedsiębiorca?

O czym musi pamiętać przedsiębiorca?

8 września 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Nie każdy przedsiębiorca pamięta, by złożyć wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego. Samo elektroniczne zwolnienie lekarskie nie wystarczy. ZUS nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu.

Przejdź do - O czym powinien pamiętać student, który dorabia do renty rodzinnej?

O czym powinien pamiętać student, który dorabia do renty rodzinnej?

2 września 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Studenci oraz uczniowie, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mogą dorabiać do swojego świadczenia. Muszą jednak pamiętać, że dodatkowe zarobki z zatrudnienia albo innej działalności, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, mogą spowodować, że ZUS zmniejszy albo zawiesi rentę. Od 1 września zmieniają się graniczne kwoty przychodu, na jakie muszą uważać.

Przejdź do - Komunikat dot. Programu Dobry start 300+

Komunikat dot. Programu Dobry start 300+

19 sierpnia 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Wkrótce rozpocznie się nowy rok szkolny. Uprawnione osoby mogą złożyć wniosek o świadczenie 300+ w ramach Programu „Dobry start". Świadczenie to wypłaca ZUS.

Przejdź do - Chcesz złożyć wniosek o 300 plus? Skorzystaj z pomocy ZUS

Chcesz złożyć wniosek o 300 plus? Skorzystaj z pomocy ZUS

6 sierpnia 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Rodzice, którzy chcą złożyć wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start" i nie wiedzą jak to zrobić, mogą skorzystać z pomocy ekspertów, którzy pomogą wypełnić wniosek online.

Przejdź do - ZUS na dyżurze w sprawie 300 plus

ZUS na dyżurze w sprawie 300 plus

5 sierpnia 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Chcesz złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start”? Nie wiesz jak to zrobić. Przyjdź do ZUS-u i skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy pomogą wypełnić wniosek online. Weź ze sobą dowód osobisty, numer rachunku bankowego, adres mailowy oraz orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20 roku życia i jest osobą z niepełnosprawnością. Musisz również znać numer PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły, do której uczęszcza pociecha.

Przejdź do - Mieszkańcy Kujaw i Pomorza chętnie korzystają z bonu turystycznego

Mieszkańcy Kujaw i Pomorza chętnie korzystają z bonu turystycznego

3 sierpnia 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Bon turystyczny jest coraz popularniejszy. Z początkiem wakacji rodzice zaczęli masowo aktywować bony turystyczne i coraz częściej nimi płacić. Już niemal 2,5 mln Polaków aktywowało bony turystyczne na kwotę 2,1 mld zł. Na Kujawach i Pomorzu 60 proc. uprawnionych do bonu już aktywowało go na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Przejdź do - By uniknąć kłopotów, pamiętajmy, by podać aktualny adres pobytu na zwolnieniu lekarskim

By uniknąć kłopotów, pamiętajmy, by podać aktualny adres pobytu na zwolnieniu lekarskim

3 sierpnia 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Osoby chore idąc na zwolnienie lekarskie, powinny pamiętać, aby podać lekarzowi aktualny adres, pod którym będą przebywać w czasie chorobowego. W przypadku zmiany miejsca pobytu należy w ciągu trzech dni poinformować o tym pracodawcę i ZUS.

Przejdź do - Już ponad 1 mln dzieci objętych wnioskami o 300 plus

Już ponad 1 mln dzieci objętych wnioskami o 300 plus

12 lipca 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Ponad 1 milion dzieci zostało objętych od 1 lipca wnioskami o świadczenie 300 plus w ramach programu "Dobry start". Do ZUS wpłynęło już ponad 712 tys. wniosków i z każdym dniem liczba ta rośnie. W województwie kujawsko-pomorskim wpłynęło ponad 36 tys. wniosków o wypłatę świadczenia dla przeszło 52 tys. dzieci.

Przejdź do - Od lipca wracają dłuższe poniedziałki w ZUS

Od lipca wracają dłuższe poniedziałki w ZUS

6 lipca 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przywraca standardowe godziny obsługi klientów w swoich placówkach. Od lipca w każdy poniedziałek sale obsługi klientów w ZUS znów będą otwarte do 18-tej. Klienci nadal będą mogli załatwiać swoje sprawy online, bez wychodzenia z domu korzystając np. z e-wizyt.

Przejdź do - Ruszył nabór wniosków o 300+

Ruszył nabór wniosków o 300+

2 lipca 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Nabór wniosków o 300+ na wyprawkę szkolną dla ucznia właśnie się rozpoczął. Wnioski można składać do 30 listopada wyłącznie online. Świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe.

Przejdź do - Informacja dot. Programu „Dobry start”

Informacja dot. Programu „Dobry start”

2 lipca 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Szanowni Państwo,

od 1 lipca 2021 r. nasza instytucja będzie realizowała rządowy program „Dobry start".

Przejdź do - Wnioski o „Dobry Start” wyłącznie elektronicznie. Wypłata świadczenia tylko na konto.

Wnioski o „Dobry Start” wyłącznie elektronicznie. Wypłata świadczenia tylko na konto.

1 lipca 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do realizacji programu "Dobry Start", w ramach którego będzie wypłacał świadczenie 300 plus - zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przejdź do - Tatusiowie coraz częściej z dzieckiem w domu

Tatusiowie coraz częściej z dzieckiem w domu

25 czerwca 2021 |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Coraz więcej mężczyzn korzysta z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. W okresie od stycznia do maja tego roku świadczenie to pobierało blisko 3,4 tys. ojców z województwa kujawsko-pomorskiego, a w całym kraju ponad 65 tys. Mniej popularny w przypadku panów jest macierzyński i rodzicielski.